Răducioiu, după victoria României cu Belarus: „Rămânem cu cele trei puncte, dar naționala asta va avea mult de muncit!”

Florin Raducioiu Echipa Nationala EURO 2024 Nationala Florin Răducioiu
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 29 Martie 2023, 00:05
Data actualizarii: Miercuri 29 Martie 2023, 00:05

Naționala României s-a impus cu emoții în fața reprezentativei din Belarus, scor 2-1 (2-0), în preliminariile Euro 2024, după o primă repriză în care „tricolorii” au lăsat impresia că au controlul deplin asupra jocului, intrând la cabine în avantaj, scor 2-0.

În repriza secundă naționala lui Edi Iordănescu a părut cumva surprinsă de jocul ofensiv al Belarusului și a cedat inițiativa, tremurând pe final de partidă, după golul de 2-1, reușit de Klimovich.

Până la urmă meciul s-a încheiat cu victoria României, 2-1, iar tricolorii ocupă locul doi în Grupa I, la egalitate cu Elveția, care are însă golaveraj mai bun.

Răducioiu: „Naționala mai are mult de muncit!”

„Suntem pe locul doi, sperăm să ne menținem acolo deși nu va fi deloc ușor. Până la urmă s-a demonstrat că acel 2-0 cu Andorra a fost un rezultat bun, pentru că acceeași echipă a reușit să țină în șah Kosovo și să facă egal (n.r - scor 1-1).

Echipa a suferit o cădere fizică și de moral pe în repriza secundă. Multe dintre schimbări au fost absurde după părere mea, dar rămânem cu victoria, ceea ce contează. Ne dă speranțe, oarecum, dar echipa asta va avea mult de muncit pentru a obține mai multe puncte”, a spus Florin Răducioiu la finalul meciului România - Belarus, scor 2-1, la Prima TV.

Naționala României va juca următoarele două meciuri din campania de calificare în deplasare cu Kosovo, pe 16 iunie de la 21:45, iar apoi cu Elveția, pe 19 iunie, de la aceeași oră.