Dan Petrescu o „înțeapă” pe FCSB după eliminarea CFR-ului din Conference League

Dan Petrescu CFR Cluj Conference League FCSB Fotbal intern Dan Petrescu
Data publicarii: Joi 23 Februarie 2023, 23:42
Data actualizarii: Joi 23 Februarie 2023, 23:50

CFR Cluj a fost eliminată de Lazio (0-0 / 0-1), după egalul din Gruia. Partida a fost în direct pe Pro Arena & VOYO.

Cu un om în minus pe finalul partidei, din cauza faptului că Muhar a faultat la mijlocul terenului pe un contraatac al adversarilor, CFR Cluj nu a mai putut să înscrie în fața lui Lazio și a fost eliminată din Conference League, în meciul cu numărul 100 din competițiile europene.

Antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu, a evidențiat după meci că, în ciuda faptului că obiectivul său era calificarea în grupele Conference League, a luptat în continuare și a preferat să nu odihnească jucătorii pentru meciurile din campionat, precum a făcut FCSB.

„Meciul a fost un bonus pentru noi. Obiectivul meu e să mă calific în grupe, nu în primăvara europeană, Puteam să facem și noi ca alte echipe, nu dau nume, care au odihnit jucătorii în grupe pentru a-i avea în campionat. Să ai două-trei ocazii cu Lazio, mi se pare fantastic”, a spus Dan Petrescu.

CFR Cluj - Lazio 0-0 (0-1)

Ardelenii nu au reușit să se impună în fața oaspeților în Gruia, chiar dacă CFR a avut câteva ocazii foarte bune la poarta lui Luis Maximiano. În consecință, trupa dirijată de Dan Petrescu a fost eliminată din Conference League.

Echipele de start!

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Kolinger, Burcă, Camora - Deac, Cvek, Muhar, Krasniqi - Malele, Janga

Lazio: Luis Maximiano - Lazzari, Mario Gila, Casale, Hysaj - Luis Alberto, Vecino, Basic - Romero, Immobile, Felipe Anderson