VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, furios după CFR Cluj - Lazio 0-0: "Meritam victoria! Nu-l înțeleg pe arbitru"

Data publicarii: Joi 23 Februarie 2023, 22:29
Data actualizarii: Joi 23 Februarie 2023, 22:29

CFR Cluj a fost eliminată în 16-imile de finală ale Conference League, după 0-0 contra lui Lazio, pe teren propriu. În manșa tur, italienii s-au impus cu 0-0.

Campioana României a avut o prestație onorabilă în Gruia, însă nu a reușit să marcheze, chiar dacă a avut câteva ocazii importante de a înscrie. Cea mai importantă șansă i-a aparținut lui Ernal Krasniqi, care a șutat puțin pe lângă poartă din interiorul careului, în prima repriză.

După meci, Dan Petrescu a lăudat atitudinea jucătorilor săi, însă a explicat că echipa sa ar fi meritat să obțină victoria în Gruia. Antrenorul lui CFR Cluj a contestat o decizie a arbitrului din minutul 72, când un contraatac al ardelenilor a fost oprit pentru că doi jucători ai italienilor s-au ciocnit. (DETALII AICI)

"Rezultatul a fost bun la Lazio, până la urmă. Azi a fost un meci excelent, meritam să câștigăm. N-am înțeles decizia arbitrului, care a fost capitală. Noi scăpăm singur cu portarul, ei se lovesc între ei. S-au lovit genunchi în genunchi și oprește. E o greșeală mult prea mare. Ăsta e principalul motiv. Dacă ne lăsau, eram 11 la 11 și eu zic că era alt meci.

Ce să le reproșez băieților? Și 10 contra 11 am avut două ocazii. Meritam o vitorie azi. A fost un spirit fantastic. Publicul ne-a ajutat. Chiar și așa, cred că toată lumea a fost mulțumită de acest joc.

Eram sigur că va marca Krasniqi. E un jucător de clasă, s-a văzut și azi. Îmi pare rău pentru că el nu a înscris. Dacă înscria, nu știu dacă mai stătea mult pe aici. Dacă îl vrea Lazio? Posibil.

Voi nu știți că în deplasare e un meci și acasă altul? În deplasare e mai greu. Acasă avem și fanii. Dacă am avea aceiași fani în campionat, am defila, dar în campionat e aproape gol stadionul. Astăzi, cu această atmosferă, și jucătorii prind curaj. Ar fi fantastic să fie așa și în play-off.

Eu sunt mulțumit. Obiectivele mele vi le-am zis și vi le repet mereu. Vreau să iau campionatul, să ajung în grupele europene. Deocamdată, am reușit să ieșim din grupe, ceea ce nu era obiectivul meu. Cel puțin un trofeu trebuie să luăm ca să fie bine, dar eu sunt conștient că va fi mult mai greu anul ăsta.

Mai contează reacțiile negative? Contează ce fac băieții în teren. Au avut o atitudine fantastică. Adversarii se odihnesc și noi jucăm meciuri cu asemenea intensitate. Acum să vedem cum o să-i recuperăm. Sper să găsesc jucători care să fie pregătiți pentru o bătaie la Ploiești. Va fi război și acolo, un meci foarte greu.

Muhar? A jucat excelent. La pauză, eu scot de obicei jucătorii care iau galben, dar eu m-am gândit că, dacă a jucat așa bine, ar fi păcat să stric. Poate dacă îl schimbam nu mai lua nimeni roșu, iar 11 contra 11 ar fi fost alt meci. 10 contra 11 am avut două ocazii noi, dar și ei.

La pauză am avut un discurs, normal. Eu cred că prima repriză a fost cea mai bună repriză în Europa de când sunt eu la CFR. În afară de gol, n-am ce să zic, au jucat foarte bine.

Immobile a fost fantastic, dar trebuie să-i felicităm și pe fundașii noștri", a spus Dan Petrescu, pentru PRO TV.

După eliminarea din Conference League, CFR Cluj se concentrează la Liga 1, unde ocupă locul 2 cu patru runde înainte de finalul sezonului regulat, și Cupa României, unde echipa este calificată în sferturile de finală.