CFR a fost eliminată din cupă și la juniori! FCSB U18 a „spulberat” echipa de tineret a ardelenilor

CFR Cluj Cupa de Tineret FCSB Fotbal intern
Data publicarii: Joi 27 Aprilie 2023, 18:28
Data actualizarii: Joi 27 Aprilie 2023, 18:31

La nivel de seniori, CFR Cluj a pierdut 0-3 cu Sepsi OSK.

În consecință, ardelenii au ratat șansa de a se califica în finala Cupei României, unde s-ar fi putut întâlni cu câștigătoarea dintre 'U' Cluj și UTA Arad, care e LIVE TEXT pe www.sport.ro joi de la ora 19:00.

CFR Cluj U18 a pierdut categoric confruntarea cu FCSB U18 din semifinalele Cupei de Tineret. Juniorii vicecampioanei României s-au impus cu 4-0 în fața reprezentativei under-18 a ardelenilor și s-au calificat în semifinală.

„Capul sus, băieți!”, au scris reprezentanții paginii CFR 1907 Cluj Juniori pe rețelele social media.

Finala Cupei de Tineret va fi între Farul Constanța U18 și FCSB U18. Meciul a fost programat pentru 24 iunie și va fi disputat în deschiderea finalei Cupei României.

Sepsi OSK - CFR Cluj 3-0

Ardelenii au fost umiliți în meciul de la Sf. Gheorghe, în care Sepsi a avut și două penalty-uri ratate. Scorul a fost deschis de Păun, în minutul 10, iar Ștefănescu a dublat avantajul gazdelor, în minutul 29. CFR Cluj a rămas în inferioritate numerică în minutul 42, după ce Andrei Burcă a fost eliminat, iar Sepsi a primit penalty.

Cosmin Matei a ratat însă lovitura de pedeapsă, Simone Scuffet având o intervenție bună în fața fostului dinamovist. Sepsi a mai avut un penalty în minutul 80, însă și Ștefănescu a ratat, portarul ardelenilor având o nouă intervenție bună. Tabela de marcaj a fost închisă de fostul fotbalist al ardelenilor, Mario Rondon, în minutul 81, care a profitat de respingerea portarului de la penalty-ul al doilea și a trimis în plasă.