Cupa României | U Cluj - UTA Arad 1-0 | VAR-ul îi trimite pe ardeleni în finală! Gol anulat și penalty dictat împotriva lui Rednic

Mircea Rednic Cupa Romaniei sepsi sfantu gheorghe U Cluj UTA Arad Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 27 Aprilie 2023, 21:04
Data actualizarii: Joi 27 Aprilie 2023, 21:09

U Cluj o învinge pe UTA Arad, 1-0, și va juca finala Cupei României cu Sepsi OSK.

U Cluj - UTA Arad 1-0

Final.

Min. 73: Ocazie UTA! Ubbink îl încearcă pe Gorcea cu un șut din afara terenului, dar portarul ardelenilor este atent și respinge.

Ambulanța și-a făcut apariția pe teren. Un suporter a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Pauză.

Min. 41: GOOOL U Cluj! Ardelenii deschid scorul de la punctul cu var prin Nistor.

Min. 38: Penalty pentru U Cluj! După mai bine de 3 minute în care a analizat faza, Horia Mladinovici a hotărât să acorde lovitură de la 11 metri pentru gazde, la intervenția lui Ubblink asupra lui Remacle.

Min. 16: GOL ANULAT UTA! Postolachi îi fură mingea lui Miron și deschide scorul pentru oaspeți! Numai că VAR-ul reclamă un fault în atac și anulează reușita.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start!

• 'U' Cluj: Gorcea - Oancea, Martic, Pițian, Goranov - Bic, Simion - Chipciu, Remacle, Nistor - Thiam
  • UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriș, Aly - Roger, Anton, Ubbink - Pop, Postolachi, Otele

știre inițială

După Sepsi Sfântu Gheorghe - CFR Cluj 3-0 în prima semifinală a Cupei României, în această seară aflăm și a doua finalistă a competiției: U Cluj - UTA este transmis în format LIVE TEXT de Sport.ro începând cu ora 19:00.

Va fi debutul lui Mircea Rednic pe banca tehnică a echipei arădene, reputatul tehnician fiind instalat antrenor principal la UTA la începutul acestei săptămâni.

U Cluj a jucat ultima finală de Cupă în 2015

Universitatea Cluj speră să obțină din nou calificarea în finala Cupei României, așa cum a făcut-o în 2015. Clujenii au evoluat în finala primei ediții a Cupei, în 1934, și a câștigat o singură dată trofeul, în 1965.

Rezultatele din actuala ediție: 2-0 cu Concordia Chiajna (play-off), 1-1 cu CFR Cluj, 4-0 cu CSM Alexandria, 0-0 cu FC Rapid 1923 (faza grupelor), 2-1 cu Hermannstadt (sferturi de finală).

UTA a jucat ultima finală de Cupă în 1995

De 28 de ani nu a mai jucat UTA Arad într-o finală de Cupă, în 1995 pierdea în fața Petrolului, 1-2. Arădenii, cu noul antrenor Mircea Rednic, vor lupta pentru locul în ultimul act în fața unei echipe, U Cluj, pe care au reușit să o învingă de două ori în campionat în acest sezon, 2-1 și 2-0.

Rezultatele din actuala ediție: 1-0 cu Foresta Suceava (play-off), 2-2 cu FCSB, 3-1 cu Gloria Buzău, 3-0 cu CS Mioveni (faza grupelor), 1-0 cu U Craiova 1948 (sferturi de finală).

Finala se joacă la Sibiu, pe 24 mai

Finala Cupei României Betano, ediția 2022-2023, se va desfășura în data de 24 mai 2023, pe stadionul Municipal din Sibiu.

Sepsi Sfântu Gheorghe, din nou finalistă, este deținătoarea trofeului.