„E kriptonita noastră”: Italienii au reacționat dur după remiza din Macedonia

UEFA EURO 2024 Italia Macedonia Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 09:38
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 09:38

Italia și Macedonia au remizat sâmbătă seara, scor 1-1 într-un meci din runda a cincea a grupei C de calificare la UEFA Euro 2024.

Naționala ”Azzuri” este din 2017 fără victorie împotriva Macedoniei, iar acest lucru nu s-a schimbat nici în duelul de sâmbătă seara de la Skopje. Două remize și o înfrângere este bilanțul italienilor în duelurile cu foștii adversari ai României din calificările pentru Campionatul Mondial din 2022. Tot în 2022, Macedonia le-a administrat jucătorilor din peninsulă cel mai mare șoc al calificărilor. În martie 2022, Macedonia a învins Italia la limită, scor 1-0 și a ajuns în finala play-off-ului pentru Cupa Mondială, însă a pierdut cu scorul de 2-0 în fața Portugaliei lui Cristiano Ronaldo.

Pe Arena Troshe Proeski din Skopje, misiunea Italiei părea una facilă. După o primă repriză în care nimeni tabela a rămas neatinsă, Ciro Immobile a deschis scorul în primele minute ale părții secunde. În minutul 47 al meciului, jucătorul lui Lazio a fructificat mingea respinsă din bară la șutul lui Nicolo Barella.

”În continuare de nedigerat”

”Drumul lui Spalletti spre Campionatul European devine complicat. Macedonia de Nord este kryptonita noastră, nu putem face față și este tot vina noastră. La Palermo am greșit modul de a ataca, aici nereușind să controlăm un meci care ar fi trebuit să fie al nostru, după golul lui Immobile din debutul reprizei secunde, cu căi de contraatac pe care nu le-am încercat niciodată.

Așa că, am riscat chiar să pierdem, coborându-ne periculos până la egalarea meritată a lui Bardhi, din lovitură liberă, pe final. Un 1-1 care este dublu în dificultate, pentru moral și pentru că între timp Ucraina făcut 1-1 cu Anglia (care a marcat șapte goluri împotriva macedonenilor)” a relevat gazzetta.it

Jurnaliștii italieni au apreciat jocul făcut de macedoneni: ” Macedonia de Nord, de fapt, știe să se închidă bine. Este organizată. Nu se dezechilibrează niciodată.

Nu așteaptă nimic mai mult decât o minge furată pentru a ataca cu puțini oameni, dar foarte repede. Declanșatorul este adesea Alioski, cel mai bun. De pe stânga pornește superb și, în cea mai periculoasă acțiune, după ce i-a smuls mingea lui Politano și a parcurs vreo cincizeci de metri, găsește centrarea la milimetru pentru Miovski, care reia cu capul pe lângă poartă.” a pus în lumină gazzetta.it

”Acum trebuie să învingem Ukraina pe San Siro” a concluzionat gazzetta.it. Următorul meci al Italiei este marți, 12 septembrie de la ora 21:45 împotriva Ukrainei. Cele două echipe luptă pentru locul al doilea în grupă, după ce Anglia s-a detașat considerabil. Englezii sunt liderii Grupei C cu 13 puncte, urmați de Ucraina cu 7 puncte și Italia cu 4 puncte, însă cu un meci în minus.