Victorie dramatică pentru Inter Milano în Supercupa Italiei. Meciul, tranșat în minutele suplimentare

Inter Milano Juventus Torino Supercupa Italiei Fotbal extern
Data publicarii: Joi 13 Ianuarie 2022, 08:25
Data actualizarii: Joi 13 Ianuarie 2022, 08:29

Campioana Inter a obținut o victorie dramatică în fața lui Juventus în Supercupa Italiei.

Inter Milano, campioana en titre din Serie A, a cucerit Supercupa Italiei la fotbal, impunându-se cu 2-1 după prelungiri în faţa formaţiei Juventus Torino, miercuri seara pe stadionul San Siro din Milano.

Juve, deţinătoarea Cupei Italiei, a deschis scorul prin americanul Weston McKennie (25), însă milanezii au restabilit egalitatea prin argentinianul Lautaro Martinez (35).

Inter a marcat golul victoriei în prelungiri

Scorul a rămas egal până la finalul timpului regulamentar de joc, astfel că meciul a ajuns în prelungiri, unde Inter a dat lovitura în minutul 120+1 prin chilianul Alexis Sanchez, intrând în posesia trofeului pentru a şasea oară în istoria sa.

Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter Milano în acest joc.

Pentru antrenorul lui Inter, Simone Inzaghi, acesta este al treilea succes în această competiţie, după cele obţinute cu fosta sa echipă, Lazio Roma, în 2017 şi 2019.

De menţionat că Juventus a disputat pentru a zecea oară consecutiv Supercupa Italiei, pe care a câştigat-o de nouă ori până acum.

Au evoluat formaţiile:

Inter Milano: Handanovic (căpitan) - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Dumfries (Darmian, 89), Barella (Vidal, 89), Brozovic, Calhanoglu, Perisic (Dimarco, 100) - Dzeko (J. Correa, 75), L. Martinez (A. Sanchez, 75). Antrenor: Simone Inzaghi

Juventus Torino: Perin - De Sciglio, Rugani, Chiellini (căpitan), Alex Sandro - Locatelli (Bentanur, 91), Rabiot - Bernardeschi (Arthur, 79), Kulusevski (Dybala, 74), McKennie - Morata (Kean, 88). Antrenor: Massimiliano Allegri.