VAR a decis ”Derby d'Italia”: penalty apărat, gol marcat și anulat pentru fault în atac, și penalty repetat la aceeași fază!

Inter Milano derby d italia Hakan Calhanoglu Juventus Torino VAR Fotbal extern
Data publicarii: Luni 04 Aprilie 2022, 08:05
Data actualizarii: Luni 04 Aprilie 2022, 08:23

Inter Milano a câștigat cu 1-0 meciul cu Juventus Torino, după golul din lovitură de la 11 metri al lui Hakan Calhanoglu.

Juventus Torino - Inter Milano, ”Derby d'Italia”, s-a terminat 0-1, golul victoriei lui Inter fiind marcat de Hakan Calhanoglu din penalty, în minutul 45+5.

A fost o întreagă fază nebună, decisă în cele din urmă de sistemul VAR: centralul a dat penalty în finalul primei reprize, inițial Szczesny a apărat, Calhanoglu a urmărit mingea respinsă și a înscris, centralul a intervenit și a anulat golul pentru fault în atac, apoi a decis repetarea penalty-ului pentru că jucătorii lui Juve intraseră în careu, penalty pe care Calhanoglu l-a transformat de această dată!

Luptă în trei pentru titlu în Serie A: Milan, Napoli, Inter

Serie A oferă acum o luptă în trei pentru titlu, pentru că podiumul arată astfel: AC Milan (66 de puncte, 30 de meciuri), Napoli (tot 66 de puncte, 31 de meciuri) și Inter Milano (63 de puncte, 30 de meciuri).

Juventus este doar pe locul 4, cu 59 de puncte după 31 de meciuri.