VIDEO Toată lumea îl aștepta pe Kazu Miura, dar un ”Nene” de 40 de ani a înscris 2 goluri fantastice în 4 minute!

Kazu Miura anthony carter Nene UD Oliveirense UD Vilafranquense Fotbal extern
Cătălin Parfene
Data publicarii: Sambata 04 Februarie 2023, 15:37
Data actualizarii: Sambata 04 Februarie 2023, 15:51

Debutul în Portugalia al atacantului japonez în vârstă de 56 de ani se lasă așteptat.

UD Oliveirense, echipa care l-a transferat zilele trecute pe Kazu Miura, atacantul japonez care în această lună va împlini 56 de ani, a reușit doar un egal sâmbătă după-amiaza în liga a doua din Portugalia, 2-2 pe teren propriu cu UD Vilafranquense.

Dacă debutul lui Miura se lasă așteptat, japonezul nefiind utilizat sâmbătă, a ieșit la rampă în schimb un alt veteran, mai tânărul Nene, în vârstă de aproape 40 de ani.

Nene a jucat sezoane bune în Italia, inclusiv în Serie A

Pe numele său întreg Anderson Miguel da Silva, Nene a înscris o dublă pentru Vilafranquense în doar patru minute ('6 și '10), prin două execuții fantastice, avantajul fiind până la urmă anulat de gazde după golurile lui Michel ('55) și Ze Leite ('85).

Brazilianul Nene, omul meciului, a jucat sezoane bune în Italia (inclusiv în Serie A), la Cagliari, Hellas Verona, Spezia sau Bari, și este legitimat la Vilafranquense din 2021.

La Oliveirense, în lipsa lui Miura, în atac a evoluat titular fostul jucător al lui CFR Cluj, australianul Anthony Carter.