VIDEO Old Firm, la meciul cu numărul 430! Cine a câștigat ultimul derby Rangers - Celtic

Glasgow Rangers Celtic Glasgow cupa scotiei Ianis Hagi Old Firm Fotbal extern
Data publicarii: Luni 18 Aprilie 2022, 09:55
Data actualizarii: Luni 18 Aprilie 2022, 09:57

Cele mai bune echipe din istoria fotbalului scoțian au jucat duminică în semifinalele Cupei. Prima întâlnire oficială datează din anul 1890.

Glasgow Rangers, echipa românului Ianis Hagi, s-a calificat în finala Cupei Scoţiei a fotbal, învingând-o la limită, cu scorul de 2-1 după prelungiri, pe marea sa rivală Celtic Glasgow, duminică, în penultimul act al competiţiei, notează Agerpres.

Celtic a deschis scorul prin Greg Taylor (64), însă Rangers a restabilit egalitatea prin Scott Arfield (78), iar apoi a obţinut victoria în prelungiri, în urma autogolului lui Carl Starfelt (114), în timp ce Ianis Hagi, aflat în recuperare după o intervenţie chirurgicală la genunchi, nu a făcut parte din lotul lui Rangers la acest meci, mai precizează sursa citată.

Rangers - Celtic 169-161 la numărul de victorii

Glasgow Rangers va înfrunta pe 21 mai, în finala Cupei Scoţiei, formaţia Heart of Mildothian, care a dispus sâmbătă în prima semifinală, cu 2-1, de Hibernian FC.

A fost meciul oficial cu numărul 430 din ”Old Firm”, marele derby al fotbalului scoțian, ”inaugurat” în anul 1890. Rangers are 169 de victorii, Celtic 161, iar 100 de partide s-au încheiat la egalitate.