VIDEO Old Firm, episodul 441 și un bilanț fabulos în cei 136 de ani! Duelul Celtic - Rangers din finala Cupei Scoției, decis în minutul 90

Old Firm Adam Idah Brendan Rodgers celtic rangers Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 14:22
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 14:27

Cele două mari rivale joacă în istoricul ”Glasgow Derby” din anul 1888.

Celtic Glasgow, deja campioană în Scottish Premiership, a câştigat Cupa Scoţiei, după ce a învins-o pe marea rivală Glasgow Rangers, scor 1-0, printr-un gol marcat în minutul 90 de Adam Idah.

A fost episodul cu numărul 441 din istoria Old Firm (sau ”Glasgow Derby”), o istorie începută tocmai pe 28 mai 1888, adică acum 136 de ani!

Astfel, cele două mari echipe ale Scoției au ajuns acum la egalitate perfectă în toate competițiile (campionat, Cupa Scoției și Cupa Ligii Scoției): câte 169 de victorii de fiecare parte, plus 103 rezultate de egalitate.

Celtic - Rangers 1-0 în finala Cupei Scoției

Atacantul irlandez de origine nigeriană Adam Idah a marcat unicul gol al meciului, în ultimul minut, şi a adus echipei Celtic al 42-lea trofeu al Cupei Scoţiei din istorie, record național.

Echipa antrenată de Brendan Rodgers a obţinut al nouălea event din 2007 încoace, după ce a cucerit campionatul în acest sezon.