FOTO ȘI VIDEO Nebunie în ultima etapă! ”Finala” campionatului, întreruptă timp de o oră și jumătate! Cine a luat titlul în Suedia

Malmo FF allsvenskan IF Elfsborg Isaac Kiese Thelin Suedia Fotbal extern
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 10:04
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 10:15

Malmo FF și IF Elfsborg s-au înfruntat în runda finală din Allsvenskan.

Ultima etapă a campionatului suedez putea aduce titlul pentru două echipe: Malmö şi Elfsborg. După o oră şi jumătate de întrerupere a meciului, cauzată de incidentele din tribune la pauză, Malmö s-a impus (1-0) şi a fost încoronată campioană a Suediei pentru a 23-a oară, informează L'Equipe.

Meciul din etapa a 30-a şi ultima a campionatului suedez dintre Malmö şi Elfsborg, decisiv pentru titlu, a avut nevoie de ceva timp pentru a da verdictul.

Titlul, decis de un penalty

În cele din urmă, însă, Malmö a fost cea care s-a impus cu 1-0, graţie unui penalty transformat de Isaac Kiese Thelin, în minutul 57. Rezultatul a fost cel de-al 23-lea titlu de campion din istoria clubului.

Înaintea meciului, echipa Elfsborg avea 3 puncte avans faţă de adversară şi doar o înfrângere putea să o priveze de titlu.

Incidentele din tribuna oaspeților au determinat întreruperea meciului

Partida, care a început duminică după-amiază la ora 15.00, a fost întreruptă mult timp la pauză. Motivul: incidente în tribuna vizitatorilor.

După ce situaţia a fost pusă sub control, iar jucătorii se pregăteau să reia jocul, fanii gazdelor au fost cei care au prelungit această întrerupere.

Fumigenele din tribune au declanşat alarma de incendiu, iar meciul nu s-a reluat decât după o oră şi jumătate.