VIDEO România a plecat cu coada între picioare, EHF Euro 2024 continuă! Două echipe au un parcurs fără greșeală

EHF Euro 2024 campionatul european de handbal masculin Danemarca Suedia Handbal
Data publicarii: Joi 18 Ianuarie 2024, 10:36
Data actualizarii: Joi 18 Ianuarie 2024, 10:40

Turneul final al Campionatului European de handbal masculin se desfășoară în Germania.

Echipele Danemarcei şi Suediei continuă parcursul fără greşeală la Campionatul European de handbal masculin - EHF EURO 2024 - din Germania, cu victorii în primele lor meciuri din grupele principale, desfăşurate miercuri.

Campioana mondială en titre, Danemarca, a învins categoric echipa Olandei, cu 39-27, condusă de Mathias Gidsel, autor a 10 goluri.

Danezii au avut o repriză secundă remarcabilă, după ce la pauză avantajul lor era minim, 18-17. Singurul lucru negativ din tabăra daneză este accidentarea lui Emil Jakobsen.

Suedia, deţinătoarea titlului continental, a dispus de Slovenia cu 28-22, în timp ce Portugalia a reuşit să învingă Norvegia cu 37-32, Pedro Portela (Nantes) marcând 8 goluri.