FOTO ȘI VIDEO Mesajul lui Messi după ce a devenit #1 în istoria fotbalului

Lionel Messi Inter Miami Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 20 August 2023, 08:54
Data actualizarii: Duminica 20 August 2023, 10:52

Lionel Messi (36 de ani) continuă să scrie istorie și nu se gândește la retragere! Argentinianul a transmis un mesaj ferm după ce a cucerit Cupa Ligii alături de Inter Miami.

Pentru Messi este al 44-lea trofeu oficial câștigat în carieră. Astfel, starul argentinian a devenit fotbalistul cu cele mai multe titluri obținute vreodată.

El l-a depășit pe fostul său coleg Dani Alves, care are în CV 43 de trofee.

Mesajul lui Messi după câștigarea Cupei Ligii

Lionel Messi a transmis un mesaj pe contul său de Instagram după finala Nashville, câștigată la loviturile de departajare:

"Suntem campioni! Sunt foarte fericit, am reușit să câștigăm primul titlu din istoria clubului. Munca depusă de toată lumea a făcut posibil acest lucru. Acesta e doar începutul... Haide, Inter Miami!", a scris Messi, pe Instagram.

A post shared by Leo Messi (@leomessi)

Postarea lui Messi a generat peste 600.000 de aprecieri în primele 10 minute.

Și soția lui Messi, Antonela Roccuzzo, a postat un mesaj după finala câștigată. Ea s-a pozat pe gazon alături de nevasta lui Sergio Busquets, Elena Galera, și a scris: "Încă un trofeu împreună". Făcând referire la perioada de glorie de la FC Barcelona.

Lionel Messi, decisiv în finala cu Nashville

Lionel Messi a deschis scorul în finala Cupei Ligii cu un gol superb. El a trimis balonul direct în vinclu, în minutul 23, și a declanșat sărbătoarea în tabăra lui Inter Miami.

Gazdele de la Nashville au revenit în joc după pauză. Fabrice Picault a egalat în minutul 57, iar finala a ajuns la loviturile de departajare. Au fost emoții uriașe, Inter Miami s-a impus cu 10-9. Echipa lui Messi putea închide finala încă de la seria primilor cinci executanți, dar Victor Ulloa a ratat.

Apoi au urmat goluri pe bandă rulantă, până la ratarea lui Elliot Panicco, de la seria cu numărul 11.

Pentru Messi și Inter Miami urmează acum meciurile din MLS. Acolo echipa lui David Beckham nu o duce prea bine. Inter Miami ocupă ultimul loc în Conferința de Est, cu 18 puncte. Rămâne de văzut ce impact vor avea Messi, Busquets și Jordi Alba și în jocurile de campionat.