FOTO ȘI VIDEO Asta înseamnă visul american: Alex Mățan l-a învins pe Chiellini și e campion în Major League Soccer!

Alex Matan Columbus Crew Major League Soccer Campionate externe Alexandru Mățan, campion în MLS / Foto: Getty Images
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 08:16
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 08:18

Alexandru Mățan (24 de ani) a câștigat titlul în Major League Soccer cu Columbus Crew, după finala cu LAFC, câștigată cu scorul de 2-1.

După ce a fost împrumutat la Rapid în urmă cu un an, Mățan a avut parte de un sezon de vis în MLS, la Columbus Crew, clubul care a plătit 1,5 milioane de euro în 2021 pentru a-l transfera de la Farul Constanța.

Alexandru Mățan este campion în Major League Soccer!

Columbus a avut un avantaj de 2-0 la pauză în finala cu Los Angeles FC. Mai întâi, Cucho a transformat un penalty pentru 1-0, în minutul 33, iar apoi Yaw Yeboah a dus scorul la 2-0, patru minute mai târziu.

• Alexandru Mățan, campion în MLS / Foto: Getty Images

Echipa lui Mățan a ”tremurat” pe finalul partidei. Denis Bouanga a redus din diferență pentru Los Angeles FC în minutul 74, dar aceștia nu au mai putut egala până la final și titlul a mers la Columbus Crew. În finala campionatului, Alex Mățan a fost integralist.

Portalul Sofascore l-a notat pe Mățan cu 6,7 pentru evoluția sa din meciul cu LAFC, echipa la care evoluează Giorgio Chiellini, campion european cu Italia și fost mare fundaș al lui Juventus.

A fost al treilea titlu de campioană pentru Columbus, după cele din 2008 și 2020.

Românul a fost titular incontestabil pentru Columbus Crew în acest sezon de Major League Soccer. A evoluat în 40 de meciuri, reușind să înscrie de trei ori și să ofere nu mai puțin de 11 pase decisive.