Festivalul de la CAN | Avem locul trei, urmeaza finala! Mali 3-1 Ghana, meciul care a decis medalia de bronz!

mali Burkina Faso festivalul de la CAN Ghana Nigeria Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 09 Februarie 2013, 22:46
Data actualizarii: Sambata 09 Februarie 2013, 22:46

Festivalul de la CAN se apropie de final. Bronzul african a fost castigat de Mali.

Festivalul de la C.A.N. este unul dintre cele mai asteptate evenimente fotbalistice de pe continentul african! In acest an, competitia a fost una a premierelor, a echipelor eliminate prea devreme si a surprizelor.

Finala mica a fost intre Mali si Ghana. Castigatotii medaliei de bronz au fost cei din Mali. Samassa a facut 1-0 ('21), apoi Keita a marcat pentru 2-0 ('48).

La cateva minute, ghanezii au avut un penalty, ratat insa de Mubarak ('58). Pana la urma, golul a venit si pentru Ghana, dar tarziu - prin Asamoah ('82).

Pana la urma s-a mai marcat o data, in prelungirile meciului - Diarra ('94) a facut 3-1 si a transat finala mica de la C.A.N.

Finala mare va fi intre Nigeria si Burkina Faso, duminica.