VIDEO FC Barcelona - Eintracht Frankfurt 2-3. Trupa lui Xavi, OUT din Europa League, după un meci nebun pe Camp Nou

xavi Barcelona Camp Nou Eintracht Frankfurt Europa League Fotbal extern
Data publicarii: Joi 14 Aprilie 2022, 23:58
Data actualizarii: Vineri 15 Aprilie 2022, 00:05

FC Barcelona a fost eliminată în sferturile de finală ale Europa League, după ce a pierdut returul cu Eintracht Frankfurt, de pe Camp Nou, scor 2-3 (3-4, la general).

FC Barcelona - Eintracht Frankfurt 2-3

Germanii, susținuți de un număr uriaș de fani prezenți pe Camp Nou, au făcut o primă repriză excelentă, iar la pauză conducea cu 2-0, după golurile lui Kostic (4', penalty) și Rafael Borre (36'). Kostic a făcut dubla în minutul 67 și părea că nimic nu se mai poate întâmpla, însă Barcelona a arătat o răbufnire de orgoliu în prelungiri.

Mai întâi, catalanii au avut un gol anulat în minutul 84 pentru un ofsaid milietric la Sergio Busquets, iar în primul minut suplimentar, mijlocașul Barcelonei a reușit să puncteze pentru 1-3. Trupa lui Xavi a mai punctat o dată, în minutul 90+11, prin Memphis Depay, care a transformat cu mari emoții un penalty, însă nu a fost suficient pentru gazde.

În semifinalele Europa League, Eintracht Frankfurt va întâlni West Ham.

Minutul 90+12: Final! FC Barcelona - Eintracht Frankfurt 2-3, iar germanii se califică în semifinalele Europa League.

Minutul 90+11: GOL Barcelona! Memphis Depay transformă cu mari emoții penalty-ul, după ce mingea trecea milimetric de linia porții.

Minutul 90+10: Penalty Barcelona! Obite N'Dicka îl lovește cu cotul în cap pe Luuk de Jong și vede cartonașul roșu.

Minutul 90+1: GOL Barcelona! Sergio Busquets înscrie cu un șut superb din afara careului.

Minutul 90: 9 minute suplimentare se arată de la margine!

Minutul 84: Gol anulat Barcelona! Sergio Busquets împinge mingea în plasă din doi metri, dar reușita sa este anulată pentru ofsaid după intervenția VAR.

Minutul 78: Ocazie Eintracht Frankfurt! Daichi Kamada șutează puțin pe lângă poarta lui Ter Stegen.

Minutul 67: GOL Eintracht Frankfurt! Filip Kostic îl învinge pe Ter Stegen cu un șut în diagonală și reușește dubla.

Minutul 58: Ocazie Eintracht Frankfurt! Lindstrom scapă pe contraatac și șutează în forță, dar Ter Stegen respinge. Ulterior, rbitrul oprește meciul pentru a revedea un henț al lui Borre în careul propriu, însă monitorul VAR nu funcționează. În cele din urmă, decide să nu acorde penalty pentru Barcelona.

Minutul 56: Ocazie Barcelona! O nouă șansă mare ratată de Aubameyang, care șutează în Trapp din apropierea porții.

Minutul 48: Ocazie Barcelona! Dembele centrează în fața porții, dar Aubameyang lovește greșit.

Minutul 46: Începe repriza secundă! Pedri, accidentat, a fost înlocuit la pauză de Frenkie de Jong.

Minutul 45: Pauză! Barcelona - Eintracht Frankfurt 0-2.

Minutul 44: Ocazie Eintracht Frankfurt! Knauff are o cursă impresionantă în flancul drept, pătrunde în careu, dar șutează peste.

Minutul 36: GOL Eintracht Frankfurt! După o minge pierdut de Busquets la marginea careului, Rafael Borre  avansează până la aproximativ 25 de metri de poarta adversă și șutează fantastic, sub transversală, fără șansă pentru Marc-Andre ter Stegen.

Minutul 34: Ocazie Eintracht Frankfurt! Knauff trece de doi adversari și șutează la colțul scurt din marginea careului, dar portarul Barcelonei nu are emoții.

Minutul 26: Ocazie Eintracht Frankfurt! Kostic scapă pe contraatac și încearcă un șut din afara careului, dar Marc-Andre ter Stegen prinde fără probleme.

Minutul 17: Ocazie Barcelona! Kevin Trapp scoate de sub bară un șut expediat de Araujo din centrul careului.

Minutul 9: Ocazie Barcelona! Ousmane Dembele centrează în careu pentru Aubameyang, dar gabonezul trimite cu capul puțin pe lângă partă.

Minutul 4: GOL Eintracht Frankfurt! Filip Kostic îl învinge pe Marc-Andre ter Stegen din penalty.

Minutul 3: Penalty Eintracht Frankfurt! Eric Garcia îl faultează în careu pe Lindstrom, iar centralul dictează lovitura de la 11 metri pentru germani.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start

• Barcelona: Ter Stegen - Mingueza, Garcia, Araujo, Alba - Gavi, Busquets, Pedri - Dembele, Aubameyang, F. Torres
  • Frankfurt: Trapp - Toure, Hinteregger, N'Dicka - Knauff, Jakic, Rode, Kostic - Lindstrom, Borre, Kamada

Returul din sferturile Europa League dintre FC Barcelona și Eintracht Frankfurt (1-1 în prima manșă) poate fi urmărit de la ora 22:00 LIVE pe PRO ARENA și VOYO.

”Jucăm în fața suporterilor și este un avantaj pentru noi. Cred că trebuie să fim mai atenți atunci când pierdem mingea, trebuie să ne îmbunătățim jocul din acest punct de vedere.

Pentru ei este cel mai important meci din istorie, este și o motivație în plus faptul că joacă împotriva Barcelonei”, a spus Xavi, antrenorul Barcei, în conferința de presă dinaintea partidei.

Eintracht a jucat o finală de Liga Campionilor și are o Europa League câștigată

În ciuda celor spuse de tehnicianul catalan, echipa din Frankfurt are în palmares o finală de Liga Campionilor (1960, pe atunci Cupa Campionilor Europeni) și o Europa League câștigată (1980, pe atunci Cupa UEFA).

Nemții de la Bild anunță că pe ”Camp Nou” sunt așteptați nu mai puțin de 30.000 de suporteri ai lui Eintracht!

Echipele probabile, conform cotidianului catalan Sport

FC Barcelona: Ter Stegen - Araujo, Eric Garcia, Lenglet, Jordi Alba - F. De Jong, Busquets, Pedri - Dembélé, Aubameyang, Ferran Torres