Levante - Barcelona 2-3 | Luuk, mom! :) Victorie în prelungiri pentru catalani, adusă de Luuk de Jong! Gazdele au avut trei penalty-uri

Barcelona la liga levante luuk de jong Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 11 Aprilie 2022, 00:10
Data actualizarii: Luni 11 Aprilie 2022, 00:11

Levante și Barcelona s-au întâlnit în etapa cu numărul 31 din La Liga, 2-3.

Deplasarea de la Valencia se anunța una intensă pentru catalani, care au avut de suferit în prima repriză. Scorul a fost deschis în a doua repriză, prin Morales, care l-a învins pe ter Stegen din penalty, în minutul 52. Gazdele au mai avut o lovitură de pedeapsă în minutul 56, pe care însă ter Stegen a reușit să o apere, după o execuție slabă a lui Marti.

Pierre-Emerick Aubameyang a ieșit din nou la rampă, în minutul 59, iar după o nouă pasă bună a lui Dembele a reușit să restabilească egalitatea. Catalanii au trecut în avantaj, în minutul 63, după ce Pedri a marcat din pasa lui Gavi, însă bucuria echipei lui Xavi nu a durat decât 20 de minute.

Luuk de Jong, omul golurilor din prelungiri! Neerlandezul i-a adus victoria Barcelonei

Clement Lenglet a faultat în careu, iar arbitrul Munuera Montero nu a stat pe gânduri și a fluierat al treilea penalty pentru gazde, transformat, de această dată, de Melero. Introdus pe teren în minutul 84, în locul lui Aubameyang, Luuk de Jong a reușit să marcheze în al doilea minut al prelungirilor, aducând astfel victoria Barcelonei.

Catalanii au rămas pe locul al doilea în clasament, având 60 de puncte obținute în 30 de meciuri jucate, la egalitate cu Sevilla, care are însă un meci în plus. Distanța dintre Barcelona și Real Madrid este de 12 puncte în clasamentul La Liga.

Atacantul neerlandez a ajuns la al șaselea gol decisiv în La Liga pentru FC Barcelona.

Barcelona a ajuns astfel la 15 meciuri consecutive fără înfrângere, având cea mai lungă serie din Europa la ora actuală.