VIDEO Face Robert Lewandowski ce face și mai stabilește un record! Ultima ispravă a atacantului polonez de la FC Barcelona

Robert Lewandowski fc barcelona Lucjan Brychzy nationala Estoniei Nationala Poloniei Fotbal extern
Data publicarii: Joi 23 Noiembrie 2023, 09:22
Data actualizarii: Joi 23 Noiembrie 2023, 09:26

Fotbalistul în vârstă de 35 de ani înscrie pe bandă rulantă și la echipa națională.

Robert Lewandowski, atacantul echipei FC Barcelona, a devenit cel mai vârstnic marcator din istoria naţionalei de fotbal a Poloniei, după ce a înscris în meciul amical cu Estonia (scor 2-0), disputat la Varşovia.

Lewandowski, în vârstă de 35 de ani şi trei luni, a doborât cu această ocazie recordul stabilit în urmă cu 54 de ani de Lucjan Brychzy, informează cotidianul spaniol El Mundo Deportivo.

Gol marcat de Lewandowski pentru un record vechi de 54 de ani

Jucătorul Barcelonei a marcat cel de-al doilea gol al polonezilor, în minutul 48 al partidei cu Estonia, după ce Premyslaw Frankowski reuşise să deschidă scorul în minutul 7.

Robert Lewandowski este cel mai bun marcator din istoria naţionalei Poloniei, cu 82 de goluri în 146 de selecţii.