VIDEO FA Cup: Chelsea - Chesterfield 5-1. Spectacol pe Stamford Bridge și calificare facilă pentru echipa lui Tuchel

Data publicarii: Sambata 08 Ianuarie 2022, 21:15
Data actualizarii: Sambata 08 Ianuarie 2022, 21:24

Chelsea s-a calificat în turul al patrulea din Cupa Angliei, după ce a învins Chesterfield, pe Stamford Bridge, scor 5-1.

Chelsea - Chesterfield 5-1

Minutul 90+3: Final! Chelsea - Chesterfield 5-1.

Minutul 80: GOL Chesterfield! Asante marchează golul de onoare al oaspeților, după o respingere a lui Bettinelli.

Minutul 55: GOL Chelsea! Ziyech transformă un penalty obținut de Pulisic.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză. Chelsea - Chesterfield 4-0.

Minutul 39: GOL Chelsea! Christensen înscrie cu capul, după o respingere a portarului oaspeților

Minutul 20: GOL Chelsea! Lukaku înscrie din careul mic, după o recuperare a puștiului Lewis Hall.

Minutul 18: GOL Chelsea! Hudson-Odoi face 2-0 cu o execuție splendidă din afara careului

Minutul 6: GOL Chelsea! Werner împinge mingea în plasă, după o pasă a lui Ziyech.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start:

Echipa lui Thomas Tuchel are cinci remize și patru victorii în ultimele întâlniri, atât în EFL Cup, cât și în campionat. Chelsea vine după victoria cu Tottenham, din EFL Cup, 2-0 și are două remize consecutive cu Brighton și Liverpool.

Chesterfield vine după o victorie obținută în Liga a 5-a din Anglia, în meciul cu King's Lynn și este neînvinsă în campionat din 28 septembrie.

Cele două echipe se află la prima întâlnire directă, cu Chelsea fiind favorită clară să se califice mai departe în șaisprezecimile de finală ale FA Cup.