Cum s-au descurcat adversarele României de la EURO 2024 în amicalele disputate sâmbătă

Belgia EURO 2024 Romania Slovacia Fotbal extern Thomas Meunier / Foto: Imago
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 23:40
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 23:41

România face parte din Grupa E la EURO 2024, din care mai fac parte Belgia, Slovacia și câștigătoarea barajului dintre Ucraina și Islanda.

Tricolorii au disputat primul meci de pregătire din luna martie împotriva Irlandei de Nord, meci ce s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1.

Slovacia a primit gol după doar șase secunde din partea Austriei

Pentru selecționata condusă de Edi Iordănescu urmează duelul cu Columbia de pe Wanda Metropolitano, meci programat marți, pe 26 martie.

La fel ca echipa națională a României, și viitoarele adversare ale Tricolorilor au disputat jocuri amicale în ultimele zile.

Sâmbătă seară Belgia s-a duelat cu Irlanda, iar Slovacia și-a măsurat forțele cu Austria.

Belgia, echipa văzută drept favorită la câștigarea grupei de la EURO 2024, a obținut doar un rezultat de egalitate împotriva Irlandei, scor 0-0. Belgienii puteau chiar pierde partida. Ferguson a ratat un penalty în minutul 28.

Naționala pregătită de Domenico Tedesco nu s-a bazat însă pe numele grele ale vestiarului. De Bruyne nu a fost convocat pentru amicalul cu Irlanda, iar Lukaku a fost lăsat pe banca de rezerve. Jeremy Doku, starul lui Manchester City, a fost trimis pe teren abia în repriza secundă.

Cealaltă adversară a României de la EURO, Slovacia, a fost învinsă de Austria cu scorul de 0-2. Slovacii au încasat primul gol după doar șase secunde. Baumgartner a deschis scorul cu un șut din afara careului, imediat după ce a plecat de la centrul terenului. Cel care a stabilit scorul final a fost Weimann în minutul 82.

După meciul cu Irlanda, Belgia va avea parte de un adversar mult mai puternic. Pe 26 martie, belgienii vor da nas în nas cu Anglia.

În ceea ce primește Slovacia, selecționata condusă de Francesco Calzona se va duela cu Norvegia lui Erling Haaland.