Cosmin Olăroiu, victorie în Cupa Președintelui! Sharjah FC e de neoprit pe toate planurile

Cosmin Olaroiu Cupa Președintelui Sharjah FC Fotbal extern Cosmin Olăroiu
Data publicarii: Miercuri 05 Aprilie 2023, 23:49
Data actualizarii: Miercuri 05 Aprilie 2023, 23:48

Echipa antrenorului român nu a mai pierdut de șase meciuri.

Sharjah a reușit să se impună cu 2-1 în turul din semifinalele Cupei Președintelui din Emiratele Arabe Unite, în fața celor de la Ajman, care au făcut deplasarea pe „Sharjah Stadium” miercuri, 5 aprilie.

După o primă repriză tăcută, elevii lui Cosmin Olăroiu au rezolvat meciul în doar două minute. Mai întâi, Paco Alcacer a deschis scorul în minutul 60, iar Ousmane Camara a majorat diferența în minutul 62.

Mohamed Ben Larbi a dus scorul la 2-1 în minutul 71, dar tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al arbitrului, iar Sharjah FC a obținut o victorie importantă în prima manșă a semifinalelor din Cupa Președintelui.

În cazul în care trupa lui Cosmin Olăroiu va trece de Ajman, atunci Sharjah FC se va confrunta în finala competiției cu câștigătoarea dintre Al Wasl și Al-Ain (0-0, în tur). Returul dintre cele două e programat pe 14 aprilie.

Sharjah FC, în campionat

După 21 de etape disputate în primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite, formația dirijată de Cosmin Olăroiu a înregistrat 39 de puncte din 63 posibile. În consecință, Sharjah FC a obținut 11 victorii, șase rezultate de egliatate și patru înfrângeri.

În ultimele trei etape, clubul a remizat de două ori: 0-0 vs Al-Wahda și 1-1 vs Al Wasl. În cel de-al treilea meci, Sharjah a câștigat fără nicio problemă în fața celor del a Al Bataeh, în etapa cu numărul 20: 3-0.