VIDEO Reacția lui Cosmin Olăroiu, după ce a câștigat un nou trofeu în Emirate

Cosmin Olaroiu Al-Sharjah Cupa Președintelui Superliga
Data publicarii: Vineri 28 Aprilie 2023, 22:12
Data actualizarii: Vineri 28 Aprilie 2023, 22:14

Al Sharjah a câștigat Cupa Președintelui din Emiratele Arabe Unite, împotriva lui Al-Ain.

Cele două echipe au ajuns la loviturile de departajare, după ce tabela de marcaj indica 1-1 la finalul celor 120 de minute. Formația dirijată de Cosmin Olăroiu a reușit, în cele din urmă, să se impună cu 13-12 la loteria penalty-urilor!

Reacția lui Cosmin Olăroiu, după ce a câștigat un nou trofeu în Emirate

După meci, Cosmin Olăroiu a evidențiat faptul că nu își dorea să ajungă la loviturile de departajare, dar chiar și așa, a precizat că elevii săi au arătat personalitate în acest meci și că nu dorește la niciun antrenor să se afle în postura sa.

„Pentru mine e important că jucătorii aceștia, cu care am lucrat în ultimii ani, au arătat personalitate. Mai avem la multe de lucrat și cred că vom putea fi și mai buni decât astăzi.

E nebunesc! 14 penalty-uri... Niciun antrenor nu trebuie să se afle în situația asta. După minutele regulamentare am vorbit cu jucătorii și le-am spus că vom câștiga meciul.

Nu am vrut să ajungem la loviturile de departajare”, a spus Cosmin Olăroiu pentru AD Sports TV.

Cosmin Olăroiu, un nou trofeu în Emirate! Triumf după 28 de lovituri de departajare

Cu vedetele Miralem Pjanic și Kostas Manolas printre titulari, dar și cu Paco Alcacer introdus în repriza secundă, echipa lui Cosmin Olăroiu a deschis scorul în minutul 48, după un corner, prin Mohammad Abdulbasit.

Bucuria lui Al Sharjah a ținut doar șapte minute. Al Ain a egalat prin togolezul Kodjo Laba, care, după o pasă în fața porții a ucraineanului Andriy Yarmolenko, a profitat de respingerea greșită a goalkeeper-ului și a înscris.

În cele 90 de minute nu s-a mai înscris, iar meciul a trecut la loviturile de departajare. S-a mers cap la cap până la 8-8, iar ulterior a urmat câte o ratare pentru fiecare echipă (Manolas pentru Al Sharjah și El Mehdi Moubarik pentru Al Ain).

Seria penalty-urilor a continuat, au marcat inclusiv portarii, iar Al Sharjah s-a impus, în cele din urmă. Echipa lui Olăroiu a transformat tot și a profitat de ratarea argentinianului Matias Palacios, la a 14-a lovitură de departajare executată de echipa sa!