VIDEO Aproape de perfecțiune! Nota primită de Andrea Compagno după hat-trick-ul din China

Andrea Compagno Chinese Super League FCSB hat-trick Tianjin Jinmen Tiger Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 18 Mai 2024, 08:54
Data actualizarii: Sambata 18 Mai 2024, 08:54

Fostul atacant italian de la FCSB este în formă la noua sa echipă, Tianjin Jinmen Tiger.

Andrea Compagno a făcut din nou show în China: hat-trick în Cangzhou Mighty Lion - Tianjin Jinmen Tiger 2-4, în etapa cu numărul 12!

Fostul vârf italian al lui FCSB a ajuns astfel la 8 goluri marcate în cele 8 meciuri jucate până acum în Chinese Super League.

Prestația din ultima etapă, încununată cu tripla realizată în minutele 15, 49 și 74, a fost una de excepție, iar platforma Sofascore l-a notat pe Compagno cu 9,5!

Cum a marcat Andrea Compagno hat-trick-ul de nota 10

Primele două goluri ale lui Andrea Compagno au venit după pase ale albanezului Albion Ademi.

Italianul a marcat mai întâi cu piciorul stâng, în minutul 15, iar în minutul 49 a dus scorul la 2-0, împingând balonul cu piciorul drept în plasă.

Gazdele de la Cangzhou au egalat cu două goluri în decurs de 10 minute, însă tot Andrea Compagno a readus-o pe Tianjin Jinmen Tiger în avantaj.

Fostul atacant de la FCSB a marcat cu o lovitură de cap din 10 metri, în minutul 73, iar Ademi a stabilit scorul final.

După 12 etape, Tianjin Jinmen Tiger ocupă locul 7 în campionatul Chinei, cu 18 puncte.

Lider în Chinese Super League este Shanghai Shenhua, cu 30 de puncte.

”Ai vreun regret legat de FCSB?” Andrea Compagno a răspuns sincer pentru PRO TV și Sport.ro

Întrebat recent dacă are vreun regret legat de experiența sa de la FCSB, Andrea Compagno a evidențiat că a dat totul din el la gruparea roș-albastră și a precizat că primul an la trupa din Berceni a fost cel mai bun din cariera sa.

”Eu, de când am venit acolo, am dat totul. Numerele vorbesc clar.

Primul an a fost senzațional, cel mai bun din cariera mea. Îmi e greu să zic că găsesc un regret”, a spus Andrea Compagno într-un interviu pentru PRO TV și Sport.ro.

Andrea Compagno nu-l uită pe Gigi Becali! Ce a spus după ce FCSB a câștigat titlul

”Am scris foștilor colegi, antrenori, doctori. Sunt foarte fericit, cred că după noiembrie-decembrie am înțeles că o să fim campioni pentru că acest an nu era concurență. Era la nivelul superior, și anul trecut eram foarte buni, dar era o echipă mai bună ca noi, cu un fotbal foarte bun, Farul, dar anul acesta nu cred că a putut să se bată cu FCSB. A dominat din primul minut până în ultimul. Sunt fericit pentru suporteri și pentru tot orașul.

Eu sunt în China acum, băieții au făcut totul. Această schimbare pentru mine era obligatorie pentru că toată lumea știe cum a mers situația.

A fost un an și jumătate foarte bun pentru mine, era foarte important să schimb pentru că persoana cea mai importantă din clubul FCSB nu mă plăcea pe mine și am zis că nu rămân acolo degeaba, mai bine să schimb”, a spus Compagno, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru PRO TV și Sport.ro.

Italianul a înscris 20 de goluri la FCSB

Aflat sub contract cu FCSB în perioada august 2022 - februarie 2024, Andrea Compagno a adunat 55 de meciuri în tricoul roș-albastru, reușind să marcheze 20 de goluri.

Două milioane de euro este cota de piață a atacantului italian pe care Gigi Becali a acceptat suma de 120.000 de euro pentru a-l ceda la Tianjin Jinmen Tiger.