Sevilla Europa League Europa League Sevilla, REGINA EUROPA LEAGUE! Bucurie de nedescris in tabara ibericilor dupa ce au scris o noua PAGINA de ISTORIE | GALERIE FOTO
Data publicarii: Sambata 22 August 2020, 00:22
Data actualizarii: Sambata 22 August 2020, 00:28

Sevilla si-a demonstrat inca o data clasa in competitiile europene si a castigat finala Europa League in fata lui Inter, scor 3-2.

Sevilla s-a impus in fata lui Inter dupa o partida nebuna, care a avut parte de mai multe rasturnari ale scorului.

Inter reusea sa deschida scorul prin Lukaku in minutul 5, insa Luuk de Jong a adus-o pe Sevilla rapid in avantaj cu doua executii superbe de cap (12', 33').

• Sevilla, REGINA EUROPA LEAGUE! Bucurie de nedescris in tabara ibericilor dupa ce au scris o noua PAGINA de ISTORIE | GALERIE FOTO

Diego Godin reusea sa inscrie pentru Inter in minutul 36 si stabilea scorul primei reprize.

In minutul 74, Sevilla a dat lovitura decisiva. Diego Carlos a avut o executie din foarfeca in interiorul careului, iar mingea deviata de Lukaku a intrat in poarta. Ibericii s-au impus cu 3-2 si au scris o noua pagina de istorie. Este al 6-lea trofeu din istoria Sevillei si al 4-lea de la schimbarea formatului competitiei din Cupa UEFA in Europa League.

Sevilla isi consolideaza statutul de cea mai de succes echipa in Europa League. Ibericii s-au impus in 2006, 2007, 2014, 2015, 2016 si 2020.