VIDEO EXCLUSIV Arsenal - PSV Eindhoven 1-0 | Cu patru victorii consecutive, formația lui Mikel Arteta se califică în primăvara europeană

Arsenal Europa League Mikel Arteta PSV Eindhoven Ruud van Nistelrooy Europa League
Data publicarii: Joi 20 Octombrie 2022, 21:31
Data actualizarii: Joi 20 Octombrie 2022, 21:52

Arsenal Londra a obținut a patra consecutivă în grupele Europa League, fiind lider detașat în grupa A.

Arsenal 0-0 PSV Eindhoven

Final de meci!

Minutul 71 - GOOOL Arsenal! Granit Xhaka (Arsenal) a trimis un şut din prima puţin din afara careului, trimiţând balonul în colţul stâng.

Minutul 61 - Gabriel Jesus (Arsenal) depășește un adversar și șutează puternic din interiorul careului. Mingea se duce pe colțul stâng de jos al porții, dar Walter Benitez are o intervenție formidabilă.

A început repriza secundă!

Minutul 42 - Fabio Vieira (Arsenal) execută o lovitură liberă la marginea careului, însă mingea trece pe lângă bara din partea stângă a porții, iar scorul rămâne egal.

Minutul 27 - Xavi Simons (PSV) depășește prin dribling de doi adversari și șutează de la marginea careului, însă mingea trece puțin peste bara transversală.

Minutul 12 - Gabriel Jesus întoarce mingea spre Granit Xhaka (Arsenal) în careu, care șutează puțin pe lângă bara dreaptă. Mingea iese în afara terenului şi PSV are aut de poartă.

Minutul 1: A început meciul!

Echipele de start:

Arsenal: Turner - Tomiyasu, Holding, Gabriel, Tierney - Saka, Sambi Lokonga, Xhaka, Fabio Vieira - Nketiah, Jesus
Rezerve: Ramsdale, Hein, White, Partey, Odegaard, Martinelli, Saliba, Cedric, Nelson, Marquinhos, Cîrjan, Edwards
Antrenor: Mikel Arteta

PSV: Benitez - Mwene, Ramalho, Obispo, Max - Sangare, Gutierrez - Simons, Veerman, Gakpo, Till
Rezerve: Drommel, Waterman, Hoever, Teze, De Jong, Madueke, Mauro Junior, El Ghanzi, Branthwaite, Bakayoko, Savio, Ledezma
Antrenor: Ruud Van Nistelrooy

Arsenal - PSV Eindhoven, partidă din Grupa A din Europa League amânată din cauza decesului reginei Elisabeta a II-a, se dispută astăzi de la ora 20:00 pe ”Emirates” și este transmisă LIVE pe PRO ARENA și VOYO.

”Tunarii” lui Mikel Arteta au un parcurs perfect în Europa: 3 meciuri, 3 victorii: 2-1 în deplasare cu FC Zurich, 3-0 acasă și 1-0 în deplasare cu Bodo/Glimt.

Pentru Arsenal urmează însă ”dubla” dificilă cu PSV, echipă antrenată din acest an de fostul mare atacant olandez Ruud van Nistelrooy.