FOTO ȘI VIDEO Sezon de excepție pentru românul fost la Arsenal și antrenat de un câștigător de Champions League cu Manchester United

vlad dragomir Arsenal Cipru henning berg Pafos FC Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Marti 11 Octombrie 2022, 13:25
Data actualizarii: Marti 11 Octombrie 2022, 13:25

Vlad Dragomir a evoluat ca titular în toate meciurile de campionat pentru Pafos FC, echipă care după șase etape este lider neînvins în Cipru, țară care stă mai bine decât România în clasamentul coeficienților UEFA.

Mijlocașul central Vlad Dragomir (23 de ani) este titular meci de meci în acest sezon la Pafos FC, echipă care este lider neînvins în campionatul din Cipru, țară aflată peste România în clasamentul coeficienților UEFA.

Românul, care pe vremea când evolua la Arsenal a fost convocat de managerul Arsene Wenger la prima echipă a ”tunarilor”, a jucat din primul minut în toate cele șase etape din Protathlima Cyta, prima divizie cipriotă.

El a și înscris un gol, într-un 4-0 în deplasare cu Akritas Chlorakas, partidă disputată luna trecută, după ce cu o etapă înainte fusese desemnat omul meciului într-un alt 4-0, cu Karmiotissa.

De la Arsenal la Pafos, via Perugia și Virtus Entella

Până să ajungă în Cipru, timișoreanul lansat de Poli și transferat ca junior la Arsenal a mai evoluat în Italia, la Perugia și Virtus Entella.

Pafos are patru victorii și două egaluri (ambele în deplasare, cu ”granzii” APOEL și Apollon) și are un golaveraj 14-2, echipa având un parcurs remarcabil și datorită noului antrenor principal, norvegianul Henning Berg, numit în vară.

Antrenor la Pafos este Henning Berg, fostul fundaș de la Blackburn și Manchester United

Berg, fost campion în Premier League cu Blackburn Rovers și Manchester United, are în CV-ul de jucător și trofeul Champions League, câștigat în 1999 alături de ”Diavolii Roșii” ai lui Sir Alex Ferguson.

Atunci, fostul fundaș dreapta (care putea evolua însă și ca apărător central) nu a jucat în fabuloasa finală de pe ”Camp Nou” (Manchester United - Bayern Munchen 2-1 după ce nemții au avut 1-0 până în minutul 90+1) din cauza unei accidentări.

Foto și video: Pafos FC