Paul Anton, strigăt de nemulțumire după ce UTA a fost eliminată din Cupa României. Ce l-a deranjat și ce zice despre Rednic

Paul Anton Cupa Romaniei U Cluj - UTA Cupa Romaniei
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 27 Aprilie 2023, 21:52
Data actualizarii: Joi 27 Aprilie 2023, 22:19

Echipa condusă de Mircea Rednic a fost eliminată joi seara din semifinalele Cupei României, pe Cluj Arena, scor 0-1 cu U Cluj, în urma unui gol marcat din penalty de Dan Nistor.

''U'' va juca a cincea sa finală în Cupa României, după ce a cucerit trofeul în 1965 şi a ratat şansele din 1934, 1942, 1949 şi 2015.

Arădenii au avut un gol înscris de Postolachi şi anulat pentru fault în atac, în minutul 15. În minutul 34 arbitrul Horia Mladinovici a dictat penalti după consultarea VAR, la un fault al lui Ubbink la Remacle. Dan Nistor a executat şi a înscris în minutul 41. A fost singurul şut pe poartă al echipei clujene.

Paul Anton, un car de nervi

Paul Anton, jucătorul arădenilor, și-a exprimat la finalul partidei revolta după deciziile luate de centralul Horia Mladinovici.

”Nu aş vrea să intru în alte detalii, poate spun ceva şi sunt suspendat. Uitaţi-vă ce s-a întâmplat, trei meciuri cu domnul Horia (n.r. Mladinovici), nişte decizii luate împotriva noastră. Cu Farul, Chindia şi astăzi. Rednic a venit cu energie pozitivă, cu toată experienţa pe care o are şi e important să rămânem în Liga 1”, a declarat Paul Anton.

După ce arbitrul Horia Mladinovici a fluierat finalul partidei s-au produs incidente între jucătorii celor două echipe, iar Chipciu a primit al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu.

U Cluj - UTA 1-0

U CLUJ: Gorcea - Oancea, Martic (Piţian 75), Miron, Goranov (I. Filip 71) - Bic, G. Simion - Chipciu, Remacle (Fl. Ilie 72), Nistor – Thiam. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş (Hoxhallari 61), Aly Abeid - Roger, P. Anton (Batha 67), Ubbink - R. Pop (Şteau 81), Postolachi (Keseru 61), Otele (Cascini 81). ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Chipciu 48, Oancea 65, Bic 90+5 / Hoxhallari 80

Arbitri: Horia Mladinovici - Daniel Mitruţi, Ferencz Tunyogi

Arbitri VAR: Istvan Kovacs - Andrei Constantinescu