Data publicarii: Joi 10 Noiembrie 2022, 23:00
Data actualizarii: Joi 10 Noiembrie 2022, 23:01

Oțelul Galați - FCSB s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Oțelul Galați - FCSB 0-0

Minutul 90+8: Final de meci la Galați!

Minutul 88: Meciul a fost oprit pentru câteva minute. Oamenii de ordine au folosit gazele lacrimogene în tribunele stadionului din Galați. Au fost afectați inclusiv jucătorii, dar și oamenii din staff-urile celor două echipe.

Minutul 77: Șansă uriașă pentru Oțelul! Nica intră în careu de pe partea stângă, dar este blocat de Ciobanu înainte să tragă spre poarta apărată de Vlad.

Minutul 61: Ocazie pentru Oțelul Galați! Neagu trimite din prima, de la peste 20 de metri, dar peste poarta lui Andrei Vlad.

Minutul 50: Încă o fază periculoasă pentru FCSB! Introdus la pauză, Vlad Tudor trimite peste poarta adversă.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+4: FINAL de primă repriză!

Minutul 39: Ocazie mare pentru Miculescu! Atacantul FCSB-ului încearcă să-l execute pe portarul advers cu o”scăriță”, dar trimite peste poartă.

Minutul 20: O nouă șansă pentru FCSB! Miculescu trage din afara careului, dar Dur-Bozoancă se întinde și reușește să respingă.

Minutul 16: Ocazie pentru Oțelul Galați! Neagu a tras de la distanță, dar a trimis puțin pe lângă poarta lui Andrei Vlad.

Minutul 2: Prima ocazie a meciului! Radaslavescu trage de la distanță, dar pe direcția lui Dur-Bozoancă. Portarul gazdelor reușește să respingă în corner.

Minutul 1: Fluier de start la Galați! Atmosferă superbă creată de fanii gazdelor.

• Oțelul: Dur-Bozoancă - Farcaș, Sîrghi, Yabre, Panait - Cisotti, Neagu, Jardan - Berisha, Cîrjan, Nica
  • Rezerve: Pop - Rus, Azinovic, Kip, Adăscăliței, Ghiocel, Mitoi, Cireș, Bokhashvili
  • FCSB: Vlad - Pantea, Haruț, Bouhenna, Boboc - Dulca, Nikolov, Radaslavescu - Miculescu, Rusu, Coman
  • Rezerve: Ducan, Crețu, Stoica, Dumiter, Musi, Ciobanu, Șerban, Tudor

Oțelul nu trece prin cele mai bune momente și deși Dorinel Munteanu anunța că intenționează să ajungă cât mai departe în Cupa României, situația din campionat este apăsătoare. După înfrângerea din prima rundă a grupelor Cupei, împotriva lui CS Mioveni, scor 0-1, gălățenii au pierdut două meciuri și au obținut o remiză în Liga 2.

Mai mult, în ultima lună, echipa lui Dorinel Munteanu a obținut o singură victorie, în meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna. Oțelul s-a calificat în grupele Cupei României după ce s-a impus la loviturile de departajare cu Jiul Petroșani și se află pe penultimul loc în grupa B, fără să aibă puncte.

De cealaltă parte, FCSB are un moral bun după victoria din derby-ul cu Rapid de pe Arena Națională, scor 3-1. În primul meci din Cupă, FCSB a remizat în deplasarea cu UTA Arad, scor 2-2, astfel că roș-albaștrii au nevoie de o victorie pentru a se apropia de UTA Arad, care are 4 puncte în clasament, dar un golaveraj mai bun.

Cele două echipe s-au mai întâlnit o dată în această vară într-un meci amical ce s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor adusă de Florinel Coman, scor 0-1.