CUPA ROMÂNIEI | Rapid - Farul 0-2. „Căsăpiți” și „Maziliți” chiar în Giulești!

Rapid Cupa Romaniei farul Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 23:10
Data actualizarii: Joi 10 Noiembrie 2022, 09:53

Farul Constanța s-a impus în Giulești cu 2-0 în fața lui Rapid București, prin golurile lui Casap și Mazilu.

Rapid - Farul Constanța 0-2

Min. 90 Final.

Min. 90+7 GOOOL Farul Constanța! Mazilu majorează diferența la ultima fază.

Min. 65 Doukoure trage puternic din banda dreaptă, dar mingea se izbește de plasa laterală, iar Farul epuiează o ocazie.

Min. 51 După intervenția VAR, Rapidului i se anulează o lovitură de la 11 metri.

Min. 46 Partea a doua a meciului a început.

Min. 45+5 Pauză.

Min. 45+4 GOOOOL Farul Constanța! Casap transformă o lovitură de la 11 metri.

Min. 38 Kait primește o centrare pe bara a doua excelentă, trage „bizar”, iar Dugandzic nu poate să reia de pe linia porții. Farul scapă ca prin urechile acului.

Min. 10 Onea accelerează în partea dreaptă, își numără pașii și încearcă să-l surprindă cu un șut puternic pe Buzbuchi, însă șutul său nimerește doar plasa laterală. Farul răsuflă ușurată.

Min. 8 Pănoiu îi pasează lui Vojtus în partea stângă, iar slovacul încearcă un lob din prima pentru Dugandzic, însă lovește mingea prea tare, iar balonul ajunge în afara terenului.

Min. 1 Arbitrul fluieră startul meciului!

Echipele de start!

• Rapid: Drăghia – Onea, Săpunaru, Iacob, Ștefan – Kait, Crepulja, Ciobanu – Pănoiu, Dugandzic, Vojtus
  • Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Corinus, Popescu, Borza – Doukoure, Artean, Casap – Andronache, Moldoveanu, Sali

știre inițială

RAPID - FARUL CONSTANȚA, de la 21:00

Duelul primelor clasate din campionat se dă și în grupele Cupei României, acolo unde giuleștenii se află pe primul loc în Grupa C, având trei puncte după victoria cu Dumbrăvița, scor 4-1, în timp ce Farul are un singur punct și se află pe locul 2 după remiza cu CSM Alexandria, scor 2-2.

Partida ce se dispută în Giulești poate fi o reeditare a meciului spectaculos din campionat, încheiat 1-1, după golurile marcate de Denis Alibec în minutul 19 și Cristi Săpunaru în minutul 54.

Echipa lui Adrian Mutu vine după înfrângerea cu FCSB din campionat, în timp ce constănțenii nu au mai pierdut de două luni, de la meciul cu Universitatea Craiova, scor 3-4.