CFR Cluj schimbă focusul pe meciul cu FCSB: „Dacă batem, ne putem detașa”

CFR Cluj Bogdan Tiru FCSB Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 06 Aprilie 2023, 23:20
Data actualizarii: Joi 06 Aprilie 2023, 23:21

Ardelenii s-au calificat în semifinalele Cupei României.

CFR Cluj a reușit să o învingă pe FC Argeș, scor 1-0, pe o ninsoare ca în povești în Gruia, în luna aprilie. În consecință, ardelenii vor da peste Sepsi OSK în semifinală, câștigătoarea en-titre a competiției.

După meci, Bogdan Țîru, integralist în meciul din Cupă, a evidențiat faptul că urmează două meciuri importante în campionat și că victoria împotriva celor de la FCSB îi va distanța mai mult de vicecampioana României.

„Mă pregătesc bine, poate nu e ușor să joc după atât timp, dar mă antrenez în fiecare zi cât pot eu de bine. Dacă mi se dă ocazia, o voi face foarte bine. Poate nu am început așa cum trebuia, poate am avut așteptări mai mari, dar sunt încrezător în mine. Muncesc, îmi văd de treabă.

Avem două meciuri acasă, nu cred că sunt decisive, dar sunt foarte importante. Dacă batem FCSB ne putem detașa de ea. Bine că nu am luat gol astăzi și că ne-am calificat”, a spus Bogdan Tîru, după meci.

CFR Cluj - FC Argeș 1-0

După o primă repriză tăcută, CFR Cluj a reușit să dea lovitura abia pe finalul meciului din Gruia. Ardelenii au marcat prin Ermal Krasniqi, care a adus calificarea pentru formația dirijată de Dan Petrescu în minutul 89 al partidei!

Echipele de start!

• CFR Cluj: Sava - Bălan, Țîru, Kolinger, Peteleu - Braun, Muhar, Hoban, Fica - Maglica, Yeboah
  • FC Argeș: Micle - Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Brendon, Vianna - Crețu, Mimito, Meza Colli, Jakolis - Celestine

În următoarea etapă, CFR Cluj va evolua cu FCSB în etapa cu numărul trei din play-off-ul Superligii, acasă, pe 9 aprilie, de la ora 21:00. De cealaltă parte, FC Argeș va face deplasarea pentru jocul cu FC Botoșani tot de duminică, însă de la ora 15:30.