CFR Cluj – FC Argeș 1-0 | Krasniqi îl salvează pe Dan Petrescu! Ardelenii se califică în semifinalele Cupei României

CFR Cluj Cupa Romaniei FC Arges Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 06 Aprilie 2023, 22:55
Data actualizarii: Joi 06 Aprilie 2023, 22:57

CFR Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României, unde o va întâlni pe Sepsi OSK.

CFR Cluj - FC Argeș 1-0

Final.

Min. 89: GOOOL CFR Cluj! Krasniqi marchează pe finalul meciului golul care o poate duce pe CFR Cluj în semifinalele Cupei României.

Min. 76: Ocazie FC Argeș! Piteștenii puteau da lovitura! Jakolis îl găseste pe Garita în careu, dar șutul atacantului este respins de Sava.

Min. 46: Ocazie CFR! Primul șut pe poartă vine în startul reprizei a doua. Muhar șutează din afara careului, dar Micle reține fără probleme.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start

CFR Cluj: Sava - R. Bălan, Țiru, Kolinger, Peteleu - Braun, Hoban, Muhar, Fica - Maglica, Yeboah

Rezerve: Scuffet, Manea, Burcă, Filip, Cvek, Petrila, Krasniqi, Bîrligea, Janga

Antrenor: Dan Petrescu

FC Argeș: Micle - Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Brendon, Vianna - Jakolis, Meza Colli, Mimito, G. Crețu - Enzo

Rezerve: Micu, Njike, Oprescu, I. Șerban, Moisie, Tîrcoveanu, Bertrand, Rizzi, Garrita

Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

CFR Cluj și FC Argeș se întâlnesc în sferturile de finală din Cupa României. Cele două formații se află pe locuri opuse în clasament.

Campioana României se află pe locul doi în Superliga României, în timp ce FC Argeș se luptă pentru evitarea retrogradării.

Formația antrenată de Dan Petrescu s-au impus în ultimele meciuri directe, 3-1 în Gruia la jumătatea lunii februarie, și 1-0 în deplasare, în septembrie anul trecut. Din 2008 până azi, în ultimele 10 confruntări, de fiecare dată a câștigat CFR Cluj!

În sezonul 2021-2022, ardelenii fost eliminați în Cupa României în șaisprezecimi, în timp ce FC Argeș a ieșit în semifinale, în fața celor de la FC Voluntari.