Salah a REFUZAT premiul de omul meciului! MOTIVUL pentru care egipteanul a plecat FURIOS de la Mondial

Mohamed Salah Campionatul Mondial de Fotbal CM 2018 Cupa Mondiala 2018 Egipt Cupa Mondiala 2018
Data publicarii: Marti 26 Iunie 2018, 10:44
Data actualizarii: Marti 26 Iunie 2018, 10:56

Salah s-a suparat dupa ce a fost folosit in scopuri politice in Rusia.

Mohamed Salah, starul selectionatei Egiptului, nu s-a prezentat la conferinta de presa dupa ce a fost desemnat "omul meciului" pierdut de "Faraoni" in fata reprezentativei Arabiei Saudite (1-2), luni, in Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal 2018, informeaza agentia DPA.

Salah, care a deschis scorul in minutul 22 al intalnirii de la Volgograd, a refuzat totodata sa se fotografieze alaturi de trofeu.

Jucatorul lui FC Liverpool a declarat ulterior pentru DPA ca a acceptat premiul, dar nu a dorit sa se fotografieze alaturi de trofeu, pentru ca este sponsorizat de o marca de bere, iar acest lucru contravine religiei sale, care interzice consumul sau promovarea alcoolului.

"Nu stiu de ce Salah nu este aici. Stiu ca a fost vazut de medic, insa nu pot sa confirm de ce nu este aici in acest moment",
le-a spus reporterilor selectionerul Egiptului, argentinianul Hector Cuper.

Mohamed Salah este al doilea international egiptean ales "omul meciului"". Dupa esecul cu Uruguay (0-1), portarul Mohamed Elshenawy nu a acceptat trofeul, tot din motive religioase.

Inaintea meciului de la Volgograd, Salah a fost subiectul speculatiilor mass-media, conform carora atacantul ar fi fost nemultumit de faptul ca a fost folosit in scopuri propagandistice in timpul cantonamentului echipei sale din Cecenia, luand in calcul o posibila retragere internationala, lucru dezmintit ulterior de oficialii fotbalului egiptean.

Intrebat despre zvonurile legate de o posibila retragere din selectionata egipteana a lui Salah, Hector Cuper a raspuns: "Nu cred acest lucru, pentru ca toti cei prezenti aici sustin si apreciaza cu adevarat oportunitatea de a juca pentru echipa nationala".

Echipa Arabiei Saudite a invins-o pe cea a Egiptului cu scorul de 2-1 (1-1) in meciul disputat luni, la Volgograd, in Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, intre doua nationale care nu aveau nicio sansa de calificare in optimi de finala.

Egiptul a inscris in minutul 22 prin vedeta Mohamed Salah, cu un lob peste portar. Arabia Saudita a egalat in minutul 45+6, cand Salman Al-Faraj a transformat un penalty. Golul victoriei reprezentativei asiatice a fost reusit de Salem Al-Dawsari la ultima faza, in minutul 90+5. Sauditii au ratat un penalty in min. 41, cand portarul Essam El Hadary a aparat sutul lui Fahad Al-Muwallad.