VIDEO „Cum să faci așa? E un psihopat!” Gestul istoric al portarului din Congo fix înainte să elimine Egipt de la Cupa Africii

Lionel Mpasi cupa africii Egipt RD Congo Fotbal extern
Data publicarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 12:46
Data actualizarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 12:55

„O imagine care va rămâne în istoria competiției!”.

Fără Mohamed Salah, Egipt a părăsit Cupa Africii încă din optimile competiției, după un meci dramatic cu RD Congo. După 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1

Meschak Elia a deschis scorul pentru congolezi, în minutul 37, dar nord-africanii au egalat în prelungirile primei reprize, prin Mostafa Mohamed, care a transformat un penalty. S-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde tensiunea a atins cote maxime.

Portarul Lionel Mpasi, o imagine pentru istorie înainte să-i elimine pe egipteni

Mostafa Mohamed, care marcase de la punctul cu var în timpul regulamentar, a ratat primul. A fost imitat imediat de congolezul Masuaku, iar după cinci execuții de echipă scorul era egal, 4-4.

Pentru a decide învingătoarea a mai fost nevoie de încă opt penalty-uri, patru de fiecare parte. La egipteni a ratat portarul Gabaski, al cărui șut a șters transversala și s-a dus peste poartă.

Execuția care i-a trimis pe cei din RD Congo în sferturi i-a aparținut portarului Lionel Mpasi (29 de ani). Înaintea să trimită mingea în poartă și să facă 8-7 pentru ai săi, goalkeeper-ul congolez a zâmbit ciudat, plin de încredere. Șutul său a fost perfect, iar „leoparzii” au sărbătorit calificarea (VEZI VIDEO ȘI GALERIE FOTO).

„Cum să faci așa ceva? E un psihopat!”/ „Definiția încrederii în sine”

Lionel Mpasi evoluează în Franța, la Rodez, club aflat pe locul 11 în Ligue 2. Zâmbetul portarului congolez a fost comentat îndelung pe rețelele de socializare. „Știa deja ce urmează”, a scris un fan congolez.

„Când am văzut acel zâmbet răutăcios al lui Mpasi, am știut că e gata pentru ‘faraoni’”, a remarcat cineva. „O imagine care va rămâne în istoria acestei competiții”, au notat jurnaliștii din RD Congo.

„Să faci așa ceva înaintea unui penalty crucial e definiția încrederii în sine”, a comentat un alt suporter. „Cum să faci așa ceva? Mpasi e un psihopat!”, a glumit un internaut.

RD Congo se va lupta pentru un loc în semifinalele Cupei Africii cu Guineea, care a trecut de Guineea Ecuatorială, scor 1-0. Meciul va avea loc pe 2 februarie, la Abidjan.