Cupa Mondiala 2018. Prima echipa care a reclamat arbitrul la FIFA: "Toata brigada sa fie anchetata!"

Enrique Caceres Campionatul Mondial Rusia CM 2018 Cupa Mondiala 2018 Egipt Cupa Mondiala 2018
Data publicarii: Vineri 22 Iunie 2018, 13:56
Data actualizarii: Vineri 22 Iunie 2018, 13:59

Arbitrajul video a dat peste cap Cupa Mondiala din Rusia.

Egiptul va inainta un protest formal la FIFA impotriva prestatiei arbitrului paraguayan Enrique Caceres, ale carui decizii au prejudiciat rezultatul din meciul cu Rusia (1-3), disputat marti in Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, relateaza Reuters.

''Dorim o investigatie a intregii brigazi de arbitraj'',
a declarat vineri presedintele federatiei egiptene, Hany Abo Rida.

Egiptul, invinsa de Rusia cu 3-1, a suferit a doua infrangere si nu mai are sanse de calificare in optimile de finala.

Abo Rida, membru al Consiliului FIFA, sustine ca fundasul Ahmed Fathi a fost impins la o faza in care incerca sa degajeze balonul si din acest motiv a trimis balonul in propria poarta, ceea ce a permis Rusiei sa deschida scorul in minutul 47. La o alta faza, in minutul 78, oficialul egiptean a opinat ca atacantul Marwan Mohsen a fost busculat in careu de fundasul rus Ilia Kutepov, dar arbitrul nu a cerut consultarea VAR.

''Arbitrul trebuia sa ceara consultarea VAR pentru a verifica daca a fost penalty. Trebuiau sa vada si faza in care Fahti a fost impins. Este dreptul nostru de a face o plangere si de a cere o investigatie'',
a spus Abo Rida.

In ultimul meci, Egipt va juca luni cu Arabia Saudita, la Volgograd, ambele echipe fiind deja eliminate in faza grupelor.