CROATIA 2-1 ANGLIA CUPA MONDIALA 2018 | "England is coming home!" CALIFICARE FABULOASA pentru Croatia! Mandzukic marcheaza in prelungiri si duce echipa in finala mondiala, unde va intalni Franta!

CROATIA - ANGLIA LIVE Campionatul Mondial de Fotbal CM 2018 Croatia - Anglia Cupa Mondiala 2018 Cupa Mondiala 2018 CROATIA - ANGLIA LIVE CUPA MONDIALA 2018
Data publicarii: Miercuri 11 Iulie 2018, 22:50
Data actualizarii: Miercuri 11 Iulie 2018, 23:45

CROATIA 2-1 ANGLIA LIVE UPDATE

FINAL DE MECI! Croatia SE CALIFICA in finala Cupei Mondiale, unde va intalni Franta! Anglia va disputa meciul pentru locul al treilea cu Belgia.

• CROATIA - ANGLIA LIVE CUPA MONDIALA 2018 | It s coming home? Englezii asteapta de 28 de ani sansa asta! Echipele probabile

Min 120 +2. Subasic prinde o minge care-l avea ca destinatar pe Kane

Min 120. Kramaric trimite in plasa laterala, un balon care putea fi transformat de croati

Min 118. O ultima schimare in echipa croatilor. Iese Modric si intra Badelj

Min 117. Trippier nu mai poate continua, Anglia termina partida in 10 oameni, pentru ca a epuizat toate schimbarile

Min 116. O noua ocazie pentru croati, insa Pickford este acolo si prinde balonul la timp

Min 116. Corluka intra pe teren in locul autorului golului care poate fi decisiv, Mandzukic

Min 112. O ocazie importanta a englezilor, care iau cu asalt poarta lui Subasic, insa portarul croat iese la timp si prinde balonul!

Min 109. GOOOL CROATIA! Executia lui Mandzukic duce Croatia cu un pas in finala! Croatii trebuie sa mai reziste aproximativ 10 minute!

Min 108. Corner al croatilor! Balonul este preluat de Brozovic in careu, insa acesta trimite pe langa poarta

Min 106. Incep ultimele 15 minute de prelungiri ale semifinalei Croatia - Anglia

PAUZA

Min 105 + 2. Mandzukic rateaza incredibil! Pickford scoate cu noroc!

Min 105 + 1. Inca o ocazie ratata de Croati! Balonul trimis puternic de Brozovic este blocat de apararea engleza

Min 105. Doua minute suplimentare pentru prima repriza de prelungiri

Min 99. OCAZIE MARE pentru Anglia! Lovitura de cap al lui Stones, scoasa de Vrsaljko de pe marginea portii

Min 97. Trippier executa lovitura libera, balonul il cauta pe Maguire, insa acesta faulteaza si este posesie pentru Croatia

Min 96. Cartonas galben pentru Rebic! Englezii obtin lovitura libera

Min 93. O pasa gresita la marginea careului a lui Dele, care ajunge la Rakitic

Min 91. Incepe prima repriza de prelungiri!

Statistica meciului dupa 90 de minute de joc!

AVEM PRELUNGIRI! Croatia si Anglia termina la egalitate cele 90 de minute regulamentare de joc, iar cea de-a doua semifinala va avea 30 de minute timp aditional! Este a doua partida cu prelungiri pentru englezi si a treia pentru croati la aceasta editie a Cupei Mondiale!

Min 90 + 2. Lovitura libera pentru Anglia, executata de Trippier! Balonul ajunge in careu, insa Kane trimite cu capul pe langa poarta

Min 87. Lingard nu reuseste sa ajunga la o pasa trimisa in careul croat

Min 84. O noua ocazie a lui Perisic, care putea aduce Croatia in avantaj si foarte aproape de finala mondiala

Min 83. Mandzukic trimite un balon periculos spre poarta engleza, insa Pickford respinge!

Min 78. Lingard trimite un sut spre poarta croata, insa este o executie ratata

Min 76. Vrsaljko se incurca in fata portii engleze si este deposedat de apararea Angliei

Min 72. OCAZII MARI RATATE de Croatia! Perisic trimite in bara, iar Rebic in bratele lui Pickford!

Min 68. GOOOL CROATIA! Perisic reuseste sa inscrie dupa multele ocazii pe care le-a ratat in aceasta partida. Este cel de-al 20-lea gol al sau in tricoul nationalei tarii sale!

Min 68. Sut in plasa laterala al lui Harry Kane, dupa o preluare foarte buna a englezului!

Min 65. Un sut foarte puternic al lui Perisic, care il loveste pe Sterling! Ocazie mare pentru croati

Min 63. Henderson este blocat in careu de apararea croata! Englezii cer penalty, insa arbitrul Cakir nu da nimic

78.011 este numarul spectatorilor aflati in tribunele stadionului din Moscova la semifinala dintre Croatia si Anglia!

Min 61. Sut ratat de Rakitic, care trimite peste poarta!

Min 58. Croatii au o noua ocazie importanta, insa englezii reusesc sa respinga balonul

Min 57. O ocazie mare a englezilor, insa Kane nu ajunge la balonul trimis de autorul golului, Trippier

Min 55. Centrare periculoasa a croatilor respinsa fara probleme de Harry Kane!

Min 54. Walker vede cartonasul galben

Min 53. O centrare in careul englez ratata de Rebic!

Min 46. Incepe cea de-a doua repriza!

PAUZA

Statistica primei reprize! Anglia se gaseste pentru a saptea oara in istorie in situatia de a conduce la pauza intr-o partida din fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale. In toate celelalte sase partide, englezii au reusit sa obtina si victoria finala!

Min 45. Rakitic ajunge in careul englez, insa este deposedat perfect de Walker!

Min 43. Posesie aproape egala a celor doua echipe 51% - 49% in favoarea Croatiei!

Reactia lui Harry Kane dupa ratarea imensa din minutul 30! Englezul putea mari diferenta in semifinala de la Moscova!

Min 36. O noua ocazie mare pentru englezi! Lingard primeste balonul, insa sutul lui trece pe langa poarta!

Min 33. Perisic trimite o pasa spre careul englez, dar Rebic nu ajungela timp la minge

Min 32. Sut periculos al lui Rebic spre poarta englezilor, insa balonul ajunge in bratele lui Pickford

Min 30. RATARE IMENSA a lui Harry Kane care trimite in bratele lui Subasic si apoi trimite pe langa poarta!

Min 27. Lovitura libera executata de Young! Balonul ajunge in careul croat insa este respins de Subasic!

Mick Jagger (Rolling Stones) asista la semifinala dintre Croatia si Anglia!

Min 25. Cursa nebuna a englezilor spre poarta croata, insa Lingard greseste pasa care ar fi putut fi decisiva

Min 21. Rebic suteaza puternic spre poarta englezilor, insa balonul lui este respins de apararea Angliei

Min 19. Prima actiune periculoasa a croatilor. Perisic trimite putin pe langa poarta!

Min 14. Maguire trimite pe langa poarta un balon degajat de Trippier!

Moment fabulos in centrul Londrei dupa golul marcat de Trippier!

Min 14. O noua faza periculoasa in jumatatea de teren croata! Perisic reuseste sa opreasca balonul trimis spre careu de Trippier

Min 12. Corner pentru englezi, executat de Young! Balonul ajunge in careu, insa este trimis peste poarta

Min 9. Kane trimite o pasa lunga pentru Sterling, care era singur in jumatatea de teren croata, insa acesta nu ajunge la balon

Min 6. GOOOL ANGLIA! Trippier marcheaza din lovitura libera cu un sut superb! Este cel de-al 12-lea gol al englezilor la Cupa Mondiala din 22 de suturi. Echipa reuseste sa depaseasca recordul de la Mondialul din 1966.

Min 5. Fault al lui Luka Modric, iar Anglia obtine lovitura libera!

Min 1. A inceput cea de-a doua semifinala de la Cupa Mondiala! Croatia si Anglia se bat pentru un loc in finala de la Moscova!

Iata echipele de start:

Croatia: Subasic - Varsaljko, Vida, Lovren, Strinic - Rakitic, Modric, Brozovic - Perisic, Mandzukic, Rebic

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Lingard, Henderson, Dele, Young - Kane, Sterling

Atmosfera incendiara la Moscova cu cateva ore inaintea semifinalei! Mii de englezi canta pe strazile orasului. "It's coming home!", e mesajul lor. Peste 10.000 de suporteri englezi sunt asteptati la meci.

De partea cealalta, peste 3000 de croati au aterizat la Moscova inaintea semifinalei cu Anglia de la Cupa Mondiala.

Doua selectionate care asteapta de multi ani un rezultat mare la Cupa Mondiala de fotbal se vor infrunta, miercuri, de la ora 21,00 (ora Romaniei), in a doua semifinala a turneului final din Rusia, pe Stadionul Lujniki din Moscova.

Anglia, campioana mondiala in 1966, pe teren propriu, a jucat ultima ei semifinala mondiala in 1990, pierzand in fata Germaniei de Vest la loviturile de departajare, la Torino, in timp ce Croatia, la prima sa aparitie ca tara independenta, in 1998, cucerea medaliile de bronz in Franta, dupa ce fusese invinsa in semifinale de ''Les Bleus'', care ulterior deveneau campioni mondiali.

Multi au vazut parcursul de atunci al Croatiei ca un mare succes, dar au existat si pareri ca echipa antrenata atunci de Miroslav Blazevic a ratat o mare sansa.

Si Anglia a ramas cu sentimentul ca in urma cu 28 de ani, echipa care ii cuprindea pe Gary Lineker si Paul Gascoigne putea merge pana la capat si se putea incununa campioana.

Actuala generatie a Croatiei este comparata cu cea din 1998, din randurile careia se detasau Zvonimir Boban si Davor Suker, dar ''Vatreni'' insista ca nu exista o presiune suplimentare din acest motiv.

Croatia a defilat in grupa, prestatia sa culminand cu o victorie de senzatie cu 3-0 in fata Argentinei. Echipa antrenata de Zlatko Dalic nu a mai repetat performanta sclipitoare in partidele din optimi si sferturi, dar a avut o evolutie solida, reusind sa se impuna de fiecare data la loviturile de departajare, in fata Danemarcei, respectiv a Rusiei.

Anglia a impresionat in grupa, reusind scorul turneului final din Rusia, 6-1 cu Panama, a reusit sa depaseasca blestemul loviturilor de la 11 metri in optimile de finala, in fata Columbiei si s-a impus fara emotii in sfertul cu Suedia (2-0).

Avand in vedere cele doua meciuri cu prelungiri si lovituri de departajare jucate de Croatia, selectionata Albionului ar trebui sa fie mai proaspata in meciul de miercuri.

Croatia are probabil cei mai buni mijlocasi centrali de la Cupa Mondiala, Ivan Rakitic (FC Barcelona) si Luka Modric (Real Madrid), in timp ce Anglia foloseste un singur mijlocas defensiv, Jordan Henderson (Liverpool). Sistemul folosit de selectionerul Gareth Southgate cauta slabiciunile echipei adverse prin trioul ofensiv aflat in spatele varfului Harry Kane, dar cei trei trebuie sa faca si faza defensiva atunci cand echipa nu are posesia, desi Jesse Lingard, Dele Alli si Raheem Sterling nu sunt facuti pentru jocul defensiv. Cu Rakitic si Modric in zona centrala, Kramaric il sustine pe varful Mandzukic, astfel ca englezii risca sa fie dominati pe axul central. O optiune pentru ca Southgate sa intareasca zona centrala ar fi introducerea lui Eric Dier alaturi de Henderson, noteaza Reuters, chiar daca acest lucru ar insemna sa sacrifice un component al trioului ofensiv.

Atacantul Harry Kane este golgheterul la zi al turneului din Rusia, cu 6 goluri, el egaland cel mai mare numar de goluri marcate de un fotbalist englez la o Cupa Mondiala, record detinut pana acum de Gary Lineker, de la CM 1990.

La CM 2018, Anglia a marcat opt din cele 11 goluri ale sale din faze fixe, inclusiv penalty-uri. Englezii au egalat, totodata, recordul de goluri marcate la o Cupa Mondiala, stabilit in 1966, cand au cucerit titlul.

Mijlocasul Jordan Henderson nu a pierdut niciunul din ultimele sale 30 de meciuri la nationala Angliei, avand cea mai lunga serie de invincibilitate a unui international englez.

Croatia e neinvinsa de cinci partide la Cupa Mondiala (record) si a marcat in fiecare din ultimele sale noua partide in competitie.

Selectionata Albionului are un bilant favorabil in confruntarile cu Croatia, patru victorii, o remiza si doua infrangeri.

Cele doua echipe s-au infruntat o singura data la un turneu final, la EURO 2004 din Portugalia, cand englezii s-au impus cu 4-2 si s-au calificat in sferturi.

Prima confruntare dintre cele doua echipe a avut loc pe 24 aprilie 1996, pe Wembley, cand meciul amical s-a incheiat cu o remiza alba (0-0). Al doilea si ultim amical a fost castigat de Anglia (3-1), in meciul jucat pe 20 august 2003 pe arena Portmand Road a lui Ipswich Town.

Prima victorie a croatilor dateaza din 11 octombrie 2006, in preliminariile EURO 2008, in meciul disputat la Zagreb (2-0). In returul de la Londra (21 noiembrie 2007), Croatia s-a impus din nou, cu 3-2, si Anglia, condusa atunci de selectionerul Steve McClaren, a ratat calificarea la turneul final european.

Au urmat apoi intalnirile din preliminariile CM 2010, cand Anglia a batut Croatia atat la Zagreb (4-1) pe 10 septembrie 2008, cat si la Londra (5-1) pe 9 septembrie 2009.

Henderson s-a confruntat cu probleme, dupa o accidentare la muschii ischiogambieri suferita in sfertul cu Suedia.

Portarul Subasic si fundasul dreapta Vrsaljko nu s-au antrenat luni cu echipa, acuzand si ei probleme medicale.

Echipele probabile pentru meciul de pe Stadionul Lujniki (capacitate 80.000 locuri):
Croatia: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic - Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic. Selectioner: Zlatko Dalic.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Dele Alli, Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young - Raheem Sterling, Harry Kane. Selectioner: Gareth Southgate.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia).