Bodo/Glimt - Sepsi OSK Conference League Liviu Ciobotariu Conference League
Data publicarii: Joi 31 August 2023, 21:23
Data actualizarii: Joi 31 August 2023, 21:22

Bodo/Glimt - Sepsi, LIVE TEXT - AICI.

Cele două cluburi s-au întâlnit în manșa retur din play-off-ul Conference League pentru calificarea în grupele competiției. În tur, pe stadionul „Sepsi” din Sfântu Gheorghe, jocul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Liviu Ciobotariu a înlemnit, după ce VAR-ul a anulat reușita lui Sepsi din prelungirile partidei cu Bodo/Glimt

În minutul 100 al meciului, la 3-2 în favoarea lui Bodo/Glimt, covăsnenii au lovit pe un contraatac fulger, iar Marius Ștefănescu l-a învins pe portarul norvegienilor.

Însă tușierul a ridicat fanionul, iar VAR-ul a intervenit. Arbitrajul video, în cele din urmă, nu a validat reușita lui Marius Ștefănescu, iar Liviu Ciobotariu a înlemnit pe banca de rezerve!

Bodo/Glimt - Sepsi OSK, echipe de start

• Bodo/Glimt: Haikin - Wembangomo, Moe, Bjørtuft, Bjørkan - Saltnes, Berg, Grønbæk - Sørli, Moumbagna, Pellegrino
  • Sepsi OSK: Niczuly - Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Păun, Rodriguez - Varga, Alimi, Ștefănescu - Safranko

Bodo/Glimt - Sepsi, înainte de meciul direct

Sepsi OSK se află deja la un sezon istoric în competițiile europene. Pentru prima dată, formația covăsneană a atins faza play-off-ului, după ce a eliminat CSKA Sofia (6-0, la general) și Aktobe (2-1, la general), iar acum luptă pentru calificarea în grupele competiției europene.

FK Bodo/Glimt, club fondat în 1916, are două titluri de campioană în palmares, ambele câștigate recent, în 2020 și 2021. Norvegienii au un lot cotat de Transfermarkt la 30,8 milioane de euro, dublu față de Sepsi.