FOTO Bodo/Glimt - Sepsi OSK 3-2. Echipa lui Ciobotariu, cu fruntea sus! Sepsi a fost eliminată din Conference League după 2-2 în prima manșă din play-off

Sepsi OSK Bodo Glimt grupe conference league playoff conference league Conference League
Data publicarii: Joi 31 August 2023, 21:37
Data actualizarii: Joi 31 August 2023, 21:41

Sepsi a fost eliminată din Conference League, după ce joi seara, în Norvegia, a cedat după 120 de minute, scor 2-3 cu Bodo/Glimt, 2-2 la finalul timpului regulamentar. La Sf. Gheorghe, săptămâna trecută, elevii lui Ciobotariu remizaseră, 2-2 cu gruparea nordică.

Bodo/Glimt - Sepsi 3-2 (Sorli '24, Pellegrino '28, '95 / Alimi '43, Varga '47)

Min.120+2 Final de meci în Norvegia.

Min.119 Sepsi rămâne în inferioritate numerică: Marius Ștefănescu e eliminat.

Min.110 Ion Gheorghe a animat atacul lui Sepsi, însă gazdele au format un zid de netrecut.

A început a doua repriză de prelungiri. Sepsi mai are puțin timp la dispoziție, dar nu găsește breșe spre poarta norvegienilor.

Se încheie prima repriză de prelungiri!

Min.102 Golul lui Ștefănescu a fost anulat. Rămâne 3-2 pentru Bodo/Glimt.

Min.101 GOOOOL Sepsi! Ștefănescu preia senzațional și șutează fără speranțe! Arbitrul asistent a reclamat ofsaid. După analiza VAR, s-a menținut decizia. Golul e anulat.

Min.99 GOL Bodo/Glimt! Înscrie Pellegrino din lovitură de la 11 metri.

Min.95 Schimbare la Sepsi. Liviu Ciobotariu îl introduce pe Mario Rondon în locul lui Safranko.

Min.94 OCAZIE Bodo/Glimt! Pellegrino șutează înșelător, dar Niczulu intervine salvator.

A început prima repriză de prelungiri!

Min.90+3 Finalul timpului regulamentar. Urmează două reprize de prelungiri. 4-4 e scorul la general, după ce săptămâna trecută, la Sfântu Gheorghe, Sepsi a remizat cu Bodo/Glimt, scor 2-2.

Min.89 OCAZIE SEPSI! Roland Niczuly repune lung mingea până în terenul norvegienilor, Ștefănescu preia și șutează de la 40 de metri! Portarul gazdelor gafează, dar mingea se scurge în afara terenului. Corner pentru Sepsi, dar Bodo/Glimt îndepărtează rapid pericolul.

Min.85 SCHIMBARE LA SEPSI. Liviu Ciobatoriu efectuează prima schimbare: îl trimite în teren pe Vitalie Damașcan în locul lui Roland Varga, marcatorul golului egalizator.

Min.75 OCAZIE Bodo/Glimt! Norvegienii sunt aproape de a înscrie, dar Denis Ciobotariu respinge din careul de 6 metri. Sepsi încearcă să țină cât mai mult posesia.

Min.64 Bodo/Glimt - Sepsi 2-2. Nordicii încep să întețească atacurile și să pună presiune, însă echipa lui Ciobotariu pune probleme pe contraatac.

Min.47 GOOOOL Sepsi! Varga egalează cu un șut perfect, pe jos, care mușcă bara porții lui Haikim și intră în plasă.

A început repriza a doua!

PAUZĂ! Echipa lui Ciobotariu a reușit să marcheze pe final de repriză și păstrează șanse de calificare. Totuși, gazdele au pus presiune constant și au speculat culoarele din defensiva, de multe ori statică, a formației din Sfântu Gheorghe.

Min.45+3 OCAZIE BODO/GLIMT! Niczuly anticipează și îl blochează pe Moumbagna.

Min.43 GOOOOL Sepsi! Alimi marchează cu capul dintre doi jucători ai gazdelor în urma unei centrări de pe flancul stâng. Sepsi dă lovitura înainte de pauză și aprinde speranțele pentru actul secund.

Min.28 GOL Bodo/Glimt! Sorli a șutat de la mare distanță, mingea deviată a fost respinsă de Niczuly, dar balonul a ajuns la Pellegrino, care a reluat cu lejeritate în poarta goalkeeper-ului de la Sepsi.

Min.24 GOL Bodo/Glimt! Sorli deschide scorul cu o lovitură de cap imparabilă.

Min.20 OCAZIE BODO/GLIMT! Roland Niczuly e salvat de bară după o acțiune în mare viteză a gazdelor. Mingea șutată de Berg.

Min.13 GOLUL E ANULAT! Centralul irlandez Robert Harvey anulează golul gazdelor după intervenția VAR. Rămâne 0-0, însă Sepsi a arătat primele semne de fragilitate în defensivă.

Min.12 GOOOL Bodo/Glimt! Pellegrino marchează, dar golul e anulat! Pellegrino a șutat în cross, Niczuly a plonjat degeaba. Covăsnenii au protestat însă vehement pentru că mingea a ajuns la Pellegrino după ce Moumbagna scăpase balonul în afara terenului.

Min.4 OCAZIE BODO/GLIMT! Gronboek șutează din lovitură liberă peste zid, dar și peste poarta lui Roland Niczuly.

Min.3 Gazdele au început în ofensivă și pun presiune pe defensiva lui Liviu Ciobotariu. Bodo/Glimt scoate o lovitură liberă de la 18 metri, Niczuly își aranjează zidul.

A început meciul!

Echipele de start

Bodo/Glimt: Haikin - Wembangomo, Moe, Bjørtuft, Bjørkan - Saltnes, Berg, Grønbæk - Sørli, Moumbagna, Pellegrino

Rezerve: Brøndbo, Lode, Bassi, Espejord, Kondrasen, Brunstad Fet, Sjøvold, Dahl, Gulliksen, Sørensen, Kristiansen. Antrenor: Kjetil Knutsen

Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, M. Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Păun, Rodriguez - R. Varga, Alimi, Ștefănescu - Safranko

Rezerve: Moldovan, Gedo, I. Gheorghe, Damașcan, Matei, Oroian, Francisco Junior, Otelița, Nistor, Kallaku, Aganovic, Rondon/ Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: Aspmyra Stadion

Arbitru: Robert Harvey (Iranda)

Sepsi OSK joacă în deplasare, în manșa retur a play-off-ului din Conference League, cu FK Bodo/Glimt. În tur, partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Sepsi OSK se află deja la un sezon istoric în competițiile europene. Pentru prima dată, formația covăsneană a atins faza play-off-ului, după ce a eliminat CSKA Sofia (6-0, la general) și Aktobe (2-1, la general), iar acum luptă pentru calificarea în grupele competiției europene.

Cine este FK Bodo/Glimt

FK Bodo/Glimt, club fondat în 1916, are două titluri de campioană în palmares, ambele câștigate recent, în 2020 și 2021. Norvegienii au un lot cotat de Transfermarkt la 30,8 milioane de euro, dublu față de Sepsi.

FK Bodo/Glimt e echipa care a uimit Europa în urmă cu două sezoane. Norvegienii au învins atunci AS Roma în grupele Conference League cu un categoric 6-1 și a reușit să plece neînvinsă de pe Olimpico în retur (2-2).

Cele două formații s-au întâlnit și în sferturile competiției, unde Bodo/Glimt a reușit încă o minune și a învins din nou Roma, de data aceasta cu 2-1. În retur, însă, italienii s-au descătușat și s-au calificat după un categoric 4-0.

Pentru calificarea în play-off-ul Conference League, la fel ca celelalte echipe, Sepsi OSK va fi recompensată de UEFA cu un cec în valoare de 750.000 de euro. În cazul în care va mai face un pas și va accede în grupe, gruparea din Covasna va obține 2.940.000 de euro.