Conference League Djurgaardens Dnipro-1 FCSB Sivasspor Conference League

VIDEO Ce n-a reușit FCSB au reușit Dnipro-1, Djurgaardens și Sivasspor! Echipele deja calificate din Conference League

FCSB este ultima în grupă, cu 2 puncte, în timp ce CFR Cluj încă are șanse la primăvara europeană.

SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 28 Octombrie 2022, 08:50
Data actualizarii: Vineri 28 Octombrie 2022, 09:27

Slavia Praga a învins-o pe FC Ballkani cu scorul de 1-0, joi seara, în deplasare, într-un meci din Grupa G a competiţiei de fotbal Europa Conference League, din care face parte şi CFR Cluj.

Ballkani - Slavia 0-1 în grupa din care face parte CFR Cluj

Unicul gol al partidei, una în care kosovarii au primit şapte cartonaşe galbene, a fost marcat de Ondrej Lingr (75).

Campioana Kosovo a aliniat echipa: Stivi Frasheri - Armend Thaqi, Bajram Jashanica, Lindon Emerllahu (Egzon Sinani, 75), Arber Potoku - Lumbardh Dellova, Edvin Kuc, Qendrim Zyba (Leotrim Bekteshi, 66) - Meriton Korenica, Albion Rrahmani, Ermal Krasniqi (Albin Berisha, 61).

Cum ajunge în primăvara europeană campioana României

CFR Cluj, învinsă de Sivasspor cu 3-0, va juca în ultima etapă acasă cu Ballkani (3 noiembrie) şi trebuie să obţină cel puţin acelaşi rezultat (victorie sau egal) ca Slavia în meciul cu Sivasspor. 

În meciul tur de la Prishtina, CFR Cluj a smuls un egal (1-1), printr-un gol marcat de Yuri Matias în min. 90+1.

8 echipe deja calificate în faza următoare

Numărul echipelor care sunt sigure de calificarea în faza următoare a competiţiei a ajuns la opt: Istanbul Başakşehir, Fiorentina, West Ham, Villarreal, AZ Alkmaar, SC Dnipro-1 (foto), Djurgaardens şi Sivasspor.

West Ham a câştigat Grupa B, din care face parte şi FCSB, după 1-0 cu Silkeborg. Unicul gol a fost înscris de argentinianul Manuel Lanzini (24 - penalty).

Villarreal - Beer-Sheva 2-2, la primul meci al lui Quique Setien

Villarreal, care venea după patru victorii, a fost ţinută în şah de Hapoel Beer-Sheva (2-2), la primul meci de la numirea antrenorului Quique Setien. 

Hapoel, care a eliminat-o pe Universitatea Craiova din play-off, a deschis scorul prin Tomer Hemed (48 - penalty), apoi ''Submarinul galben'' a punctat prin Samuel Chukwueze (57) şi Arnaut Danjuma (70), iar Sagiv Yehezkel (79) a închis tabela.

Rareș Ilie, doar rezervă la Nice în 2-1 cu Partizan Belgrad

OGC Nice a trecut de Partizan Belgrad cu 2-1, românul Rareş Ilie fiind rezervă la echipa de pe Coasta de Azur.

Djurgaardens, care a eliminat-o pe Sepsi OSK, a câştigat Grupa F, după 3-2 cu norvegienii de la Molde, care au condus cu 2-0.

Piunik Erevan, formaţie care o elimina pe CFR Cluj din preliminariile Ligii Campionilor, a pierdut dramatic la Bratislava, cu Slovan (1-2), dar păstrează şanse de a merge mai departe.

Rezultatele și marcatorii de joi din Conference League

Grupa A

Fiorentina - Istanbul Başakşehir 2-1

Au marcat: Luka Jovic 26, 62, respectiv Danijel Aleksic 14.

Hearts - RFS Riga 2-1

Au marcat: Lawrence Shankland 3, Andy Halliday 12, respectiv Kevin Friesenbichler 39.

Cartonaş roşu: Vitalijs Jagodinskis (RFS) 90+3.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Istanbul Başakşehir 5 3 1 1 11-2 10

2 Fiorentina 5 3 1 1 11-6 10

3 Hearts 5 2 0 3 5-13 6

4 RFS 5 0 2 3 2-8 2

Grupa B

Anderlecht Bruxelles - FCSB 2-2

Au marcat: Yari Verschaeren 38, Jan Vertonghen 74, respectiv Andrea Compagno 60, Joyskim Dawa 82.

Cartonaş roşu: Michael Murillo (Anderlecht) 90+4.

West Ham United - Silkeborg IF 1-0

A marcat: Manuel Lanzini 24 - penalty.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 West Ham United 5 5 0 0 10-4 15

2 Silkeborg 5 2 0 3 12-5 6

3 Anderlecht 5 1 2 2 4-5 5

4 FC FCSB 5 0 2 3 3-15 2

Grupa C

Austria Viena - Lech Poznan 1-1

Au marcat: Can Keles 69, respectiv Mikael Ishak 48.

Villarreal - Hapoel Beer-Sheva 2-2

Au marcat: Samuel Chukwueze 57, Arnaut Danjuma 70, respectiv Tomer Hemed 48 - penalty, Sagiv Yehezkel 79.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Villarreal 5 4 1 0 14-6 13

2 Lech Poznan 5 1 3 1 9-7 6

3 Hapoel Beer Sheva 5 0 4 1 4-5 4

4 Austria Viena 5 0 2 3 2-11 2

Grupa D

OGC Nice - Partizan Belgrad 2-1

Au marcat: Nicolas Pepe 29, Mario Lemina 77, respectiv Ricardo Gomes 74.

Meciul FC Slovacko - FC Koln a fost întrerupt după 7 minute din cauza ceţii dese şi se va disputa vineri.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Nice 5 2 2 1 6-5 8

2 Partizan Belgrad 5 2 2 1 8-6 8

3 FC Koln 4 1 1 2 5-6 4

4 FC Slovacko 4 1 1 2 7-9 4

Grupa E

FC Vaduz - AZ Alkmaar 1-2

Au marcat: Nicolas Hasler 77, respectiv Milos Kerkez 50, Myron van Brederode 75.

SC Dnipro-1 - Apollon Limassol 1-0

A marcat: Oleksandr Pihalionok 39.

Cartonaş roşu: Bassel Jradi (Apollon) 88.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 AZ Alkmaar 5 4 0 1 10-5 12

2 SC Dnipro-1 5 3 1 1 8-5 10

3 Apollon Limassol 5 1 1 3 4-7 4

4 FC Vaduz 5 0 2 3 5-10 2

Grupa F

Molde FK - Djurgaardens Stockholm 2-3

Au marcat: Ola Brynhildsen 5, Markus Kaasa 21, respectiv Victor Edvardsen 44, Joel Asoro 67, Haris Radetinac 77.

Shamrock Rovers - KAA Gent 1-1

Au marcat: Rory Nicholas Gaffney 3, respectiv Hyeon-seok Hong 74.

Cartonaş roşu: Justin Ferizaj (Shamrock) 73.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Djurgaardens 5 4 1 0 11-6 13

2 Molde 5 2 1 2 9-6 7

3 Gent 5 1 2 2 6-6 5

4 Shamrock Rovers 5 0 2 3 1-9 2

Grupa G

FC Ballkani - Slavia Praga 0-1

A marcat: Ondrej Lingr 75.

Sivasspor - CFR Cluj 3-0

Au marcat: Mustapha Yatabare 22, 73, Rangelo Janga (autogol) 64.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Sivasspor 5 3 1 1 7-3 10

2 CFR Cluj 5 2 1 2 4-5 7

3 Slavia Praga 5 2 1 2 5-6 7

4 FC Ballkani 5 1 1 3 8-10 4

Grupa H

FC Basel - Zalgiris Vilnius 2-2

Au marcat: Andy Diouf 1, Andi Zeqiri 17, respectiv Kehinde Mathias Oyewusi 42, 62.

Slovan Bratislava - Piunik Erevan 2-1

Au marcat: Guram Kaşia 84, Eric Ramirez 85, respectiv Eugeniu Cociuc 64 - penalty.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Slovan Bratislava 5 2 2 1 7-6 8

2 FC Basel 5 2 2 1 9-8 8

3 Piunik 5 2 0 3 7-7 6

4 Zalgiris Vilnius 5 1 2 2 4-6 5

Câştigătoarele grupelor din Europa Conference League se califică direct în optimile de finală, iar formaţiile clasate pe locul secund dispută baraje pentru optimi cu echipele de pe locul al treilea din grupele Europa League.

Agerpres

Modifică setările cookies