Europa League Aissa Laidouni Cristiano Ronaldo Ferencvaros Budapesta Manchester United Europa League

VIDEO 9 echipe calificate în primăvara europeană din Europa League, Mircea Lucescu e OUT! Rezultate, marcatori, clasamente

Din a doua competiție inter-cluburi de pe continent a mai rămas de disputat ultima rundă din faza grupelor.

SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 28 Octombrie 2022, 08:34
Data actualizarii: Vineri 28 Octombrie 2022, 10:27

PSV, Betis, Manchester United şi Ferencvaros (foto - Aissa Laidouni, ex-FC Voluntari) şi-au asigurat prezenţa în faza următoare a Europa League la fotbal, în urma meciurilor desfăşurate joi în etapa a cincea a grupelor.

Numărul echipelor care sunt sigure de calificare a ajuns astfel la nouă, primele cinci fiind Arsenal, Fenerbahce, Rennes, Real Sociedad şi Freiburg.

Arsenal la primul eșec, Dinamo Kiev și Mircea Lucescu la primul punct

Arsenal a suferit prima înfrângere, 0-2 cu PSV, la Eindhoven.

Dinamo Kiev, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, a obţinut primul său punct din Grupa B, 3-3 cu AEK Larnaca, în deplasare. 

Ciprioţii au condus cu 1-0 şi 3-1, goluri înscrise de Omri Altman (26, 72) şi Rafael Lopes (53), dar Dinamo a smuls egalul, prin golurile reuşite de Vladislav Vanat (45) şi Denis Garmaş (82, 90).

Cristiano Ronaldo, marcator în Manchester United - Sheriff Tiraspol 3-0

Manchester United a învins campioana Moldoveni, FC Sheriff Tiraspol, cu 3-0, ultimul gol al ''diavolilor roşii'' fiind marcat de portughezul Cristiano Ronaldo (81), integralist după ce fusese lăsat în afara lotului la meciul cu Chelsea din Premier League. 

Celelalte goluri ale echipei de pe Old Trafford au fost înscrise de Diogo Dalot (44) şi Marcus Rashford (65).

Fundaşul român Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio, victorioasă cu 2-1 în faţa danezilor de la FC Midtjylland, pe Stadio Olimpico.

Rezultatele și marcatorii de joi din Europa League

Grupa A

FC Zurich - Bodoe/Glimt 2-1

Au marcat: Nikola Boranijasevic 67, Antonio Marchesano 90+4, respectiv Amahl Pellegrino 45+1.

PSV Eindhoven - Arsenal Londra 2-0

Au marcat: Joey Veerman 55, Luuk De Jong 63.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Arsenal 5 4 0 1 7-3 12

2 PSV Eindhoven 5 3 1 1 13-3 10

3 Bodoe/Glimt 5 1 1 3 4-8 4

4 FC Zurich 5 1 0 4 5-15 3

Grupa B

AEK Larnaca - Dinamo Kiev 3-3

Au marcat: Omri Altman 26, 72, Rafael Lopes 53, respectiv Vladislav Vanat 45, Denis Garmaş 82, 90.

Fenerbahce Istanbul - Rennes 3-3

Au marcat: Enner Valencia 42, Miha Zajc 82, Emre Mor 88, respectiv Amine Gouiri 5, 30, Martin Terrier 16.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Fenerbahce 5 3 2 0 11-7 11

2 Rennes 5 3 2 0 10-7 11

3 AEK Larnaca 5 1 1 3 6-9 4

4 Dinamo Kiev 5 0 1 4 5-9 1

Grupa C

Ludogoreţ Razgrad - Real Betis Sevilla 0-1

A marcat: Nabil Fekir 56.

HJK Helsinki - AS Roma 1-2

Au marcat: Perparim Hetemaj 54, respectiv Tammy Abraham 41, Arttu Hoskonen (autogol) 62.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Real Betis 5 4 1 0 9-4 13

2 Ludogoreţ Razgrad 5 2 1 2 7-6 7

3 AS Roma 5 2 1 2 8-6 7

4 HJK Helsinki 5 0 1 4 2-10 1

Grupa D

Malmo FF - Union St. Gilloise 0-2

Au marcat: Teddy Teuma 10, Jean Thierry Lazare Amani 42.

Union Berlin - Sporting Braga 1-0

A marcat: Robin Knoche 68 - penalty.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Union St. Gilloise 5 4 1 0 11-6 13

2 Union Berlin 5 3 0 2 3-2 9

3 Braga 5 2 1 2 7-6 7

4 Malmo FF 5 0 0 5 2-9 0

Grupa E

Manchester United - FC Sheriff Tiraspol 3-0

Au marcat: Diogo Dalot 44, Marcus Rashford 65, Cristiano Ronaldo 81.

Omonia Nicosia - Real Sociedad 0-2

Au marcat: Robert Navarro 45+2, Brais Mendez 60.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Real Sociedad 4 4 0 0 8-1 12

2 Manchester United 4 3 0 1 6-3 9

3 FC Sheriff 4 1 0 3 5-8 3

4 Omonia Nicosia 4 0 0 4 3-9 0

Grupa F

Lazio Roma - FC Midtjylland 2-1

Au marcat: Sergej Milinkovic-Savic 36, Pedro Rodriguez 58, respectiv Gustav Isaksen 8.

Sturm Graz - Feyenoord Rotterdam 1-0

A marcat: Otar Kiteişvili 90+3.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Lazio 5 2 2 1 9-10 8

2 Sturm Graz 5 2 2 1 4-8 8

3 Feyenoord 5 1 2 2 12-9 5

4 FC Midtjylland 5 1 2 2 10-8 5

Grupa G

SC Freiburg - Olympiakos Pireu 1-1

Au marcat: Lukas Kubler 90+3, respectiv Youssef El Arabi 17.

Cartonaş roşu: Ousseynou Ba (Olympiakos) 90+6.

FC Nantes - Qarabag FK 2-1

Au marcat: Ludovic Blas 17, Ignatius Kpene Ganago 90+5, respectiv Filip Ozobic 56 - penalty.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Freiburg 5 4 1 0 12-2 13

2 Qarabag FK 5 2 1 2 8-4 7

3 FC Nantes 5 2 0 3 4-11 6

4 Olympiakos Pireu 5 0 2 3 2-9 2

Grupa H

Ferencvaros Budapesta - AS Monaco 1-1

Au marcat: Kristoffer Zachariassen 82, respectiv Wissam Ben Yedde 31.

Steaua Roşie Belgrad - Trabzonspor 2-1

Au marcat: Aleksandar Katai 37, Aleksandar Pesic 64, respectiv Tasos Bakasetas 39.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Ferencvaros 5 3 1 1 8-8 10

2 Monaco 5 2 1 2 5-7 7

3 Trabzonspor 5 2 0 3 10-9 6

4 Steaua Roşie 5 2 0 3 8-7 6

Câştigătoarele grupelor din Europa League se califică direct în optimile de finală, formaţiile clasate pe locul secund dispută baraje pentru optimi cu echipele de pe locul al treilea din grupele Ligii Campionilor, iar echipele clasate pe trei în grupele Europa League vor juca baraje pentru accederea în optimile Europa Conference League cu formaţiile clasate pe locurile secunde în această competiţie.

Agerpres

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies