„Oracolul din Bălcești” a prezis victoria Marocului în fața Portugaliei! Greșeala imensă făcută de antrenorul Fernando Santos

Dumitru Dragomir Maroc Portugalia CM 2022 Dumitru Dragomir
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 17:10
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 17:32

Maroc a devenit prima echipă africană calificată în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal, după ce a învins neaşteptat echipa Portugaliei cu scorul de 1-0 (1-0).

Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a anticipat victoria Marocului și a explicat și de ce s-a întâmplat acest lucru.

Potrivit fostului șef de la LPF, Fernando Santos nu a avut curaj să-l trimită pe teren din primul minut pe Cristiano Ronaldo în locul lui Goncalo Ramos, care a marcat trei goluri în meciul cu Elveția (6-1), lucru care i-a costat calificarea în semifinale.

„Să vedeți ce meci va fi între Portugalia și Maroc! Părerea mea este că Marocul trece mai departe. Convingerea mea este că ăsta (n.r. - selecționerul Fernando Santos) nu mai schimbă echipa, așa o lasă. Când dai șase goluri și ăsta care l-a înlocuit pe Ronaldo (n.r. - Goncalo Ramos) dă 3, nu-l mai schimbă nici dracu! Ai curaj să-l schimbi? Te omoară ăia din tribune!”, a spus Dragomir la gsp.ro.

Portugalia a ratat şansa de a juca a treia sa semifinală de Cupă Mondială, după cele din 1966 şi 2006.

Marocul, revelația Campionatului Mondial din Qatar

Marocul a fost prima echipă arabă care a ajuns în sferturile Cupei Mondiale şi a patra africană.

Marocanii nu au încasat gol de la adversari până acum la turneul fin Qatar, singurul gol primit fiind un autogol al lui Nayef Aguerd, în meciul cu Canada (2-1).

În semifinale, echipa Marocului va juca împotriva învingătoarei dintre Franţa, campioana mondială en titre, şi Anglia, pe 14 decembrie.