VIDEO EXCLUSIV Fostul campion cu Dinamo care contestă reacțiile negative cu privire la CR7: „Eu începeam cu el” / „Nu e corect ce i se întâmplă”

Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 12:37
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 12:35

Portugalia a fost eliminată de la Campionatul Mondial din Qatar de Maroc, scor 0-1.

Fostul dinamovist, Lucian Goian, care a și câștigat titlul cu formația din Ștefan cel Mare în 2006/07, a vorbit despre Cristiano Ronaldo la Pro Arena, în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport, evidențiind faptul că, în cazul în care era selecționerul lusitanilor, l-ar fi introdus pe starul portughez în primul „11” cu Maroc, indiferent de forma în care s-ar fi aflat.

Goian a justificat asta spunând că Ronaldo ar fi putut specula orice în careul advers, cum ar fi marea ratare din minutele de prelungiri, când a primit o pasă excelentă în banda dreaptă și a șutat direct pe traiectoria lui Bono.

Lucian Goian: „Nu este corect față de el”

„Eu dacă eram antrenorul Portugaliei, începeam cu el. Chiar dacă celălalt atacant a marcat trei goluri meciul trecut, jucam cu amândoi. Cristiano Ronaldo în momentul în care este pe teren poate să inventeze ceva.

Am văzut acea ocazie, mi-a părut rău că nu a marcat. Ce i se întâmplă în momentul de față nu este corect față de el. A cărat echipa Portugaliei în spate. A avut un aport foarte important la aceste calificări.

Cristiano Ronaldo nu prea a avut momente de genul ăsta. Și, când îl dai la o parte la primul moment... Mi-a spus cineva că dacă traversezi o perioadă nefastă, foarte ușor uită lumea (n.r. ce ai făcut) și să se întâmple asta la Cristiano Ronaldo, nu m-aș fi așteptat”, a spus Lucian Goian la Pro Arena.

Maroc - Portugalia 1-0

Marocanii au început excelent meciul cu portughezii. Arabii au avut câteva ocazii la poarta lui Diogo Costa, iar în minutul 42 a venit și golul. En Nesyri s-a înălțat ca un vultur și l-a învins pe goalkeeperul lusitan, deblocând tabela și redând, astfel, scorul meciului: 1-0. Chiar dacă Cheddira a primit două galbene în două minute (90+1', 90+3'), naționala lui Fernando Santos nu a găsit nicio cale prin care să restabilească egalitatea și au fost eliminați de la Mondialul din Qatar.