„Cu Maroc va fi un meci istoric”. Francezii sunt pregătiți de semifinalele Campionatului Mondial din Qatar

Franta - Maroc Adrien Rabiot Campionatul Mondial qatar 2022 CM 2022
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 15:27
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 15:26
„Cocoșul galic” a trecut de sferturile de finală, după ce a eliminat Anglia, scor 2-1.

Franța se va duela cu Maroc în semifinalele Mondialului din Qatar. Arabii au reușit s-o învingă pe Portugalia în sferturi, scor 1-0, și să se califice istoric în următoarea fază eliminatorie a Campionatului Mondial.

Adrien Rabiot, mijlocașul „Cocoșului galic” cu cinci apariții în Qatar, a vorbit despre meciul din semifinale, evidențiind că va fi unul istoric pentru marocani, prin prisma faptului că este prima prezență a arabilor în faza respectivă.

Rabiot: „Nu tratăm cu superficialitate”

„Cu Maroc în semifinală va fi un meci istoric. Suntem conștienți de asta, dacă au ajuns aici, e pentru că au meritat. Le-am urmărit toate meciurile, au jucători foarte buni. Știu să sufere și ei, nu vom trata cu superficialitate pe niciunul, la fel cum am făcut și până acum.

Cel mai important lucru e să ne recuperăm, pentru că avem fotbaliști cu multe jocuri în picioare, iar oboseala începe să se facă resimțită”, a spus Adrien Rabiot, potrivit Tuttomercatoweb.

Anglia - Franța 1-2

„Cocoșul galic” a început în forță meciul de pe „Al Bayt”. Aurelien Tchouameni a înscris o „bombă” în minutul 17 și a deblocat tabela în main event-ul serii de la Campionatul Mondial din Qatar.

În partea a doua a meciului, Harry Kane a restabilit egalitatea din penalty în minutul 54, dar reușita sa a fost anulată de golul lui Olivier Giroud din minutul 78.

Naționala dirijată de Gareth Southgate a avut șansa să modifice tabela pe final, după ce englezii au mai beneficiat de o lovitură de departajare. Tot Kane a executat, care de data asta a ratat și a pierdut șansa să ducă meciul în prelungiri.