Thiago silva brazilia croatia CM 2022
Data publicarii: Vineri 09 Decembrie 2022, 22:29
Data actualizarii: Vineri 09 Decembrie 2022, 22:35

Croaţia a învins, vineri, reprezentativa Braziliei, scor 1-1 (4-2), la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar.

Thiago Silva, căpitanul Braziliei, a dat dovadă de franchețe și a comunicat subtil superioritatea Croației.

Fostul stoper de la AC Milan, PSG sau Chelsea a vorbit de incapacitatea echipei sale de a răspunde contraatacurilor fulgerătoare ale echipei lui Zlatko Dalic.

Thiago Silva a rămas cu un gust amar

Silva e evidențiat că Brazilia putea să ridice ștacheta în unele meciuri.

"În fotbal, depinzi de ce face cealaltă echipă şi ne-am confruntat cu o echipă de mare calitate. Poate am fi putut juca mai bine uneori, dar nu suntem obişnuiţi să suferim astfel de contraatacuri bine organizate.

Este cu adevărat trist, dar asta este. Trebuie să mergem înainte. Sunt mândru de ceea ce a făcut toată lumea, dar asta e fotbalul.

E greu să găseşti cuvinte şi să te consolezi. Am experimentat deja dezamăgiri în viaţa mea, când eşuezi pentru un obiectiv atât de important, mă doare foarte mult. Trebuie să încercăm să trecem peste asta. De fiecare dată când cădeam, mă ridicam. Vom vedea, dar s-ar putea să nu mai am niciodată această oportunitate.”, a spus Thiago Silva, potrivit News.ro.

Una dintre marile favorite la câştigarea titlului mondial, Brazilia a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a pierdut în faţa naţionalei Croaţiei, scor 2-4, la loviturile de departajare.

SFERTURI CM 2022

Croația - Brazilia 1-1 (4-2 d.l.d.)

Olanda - Argentina, astăzi, 21:00

Maroc - Portugalia, 10 decembrie, 17:00

Anglia - Franța, 10 decembrie, 21:00

• În cinci meciuri jucate în Qatar, Croaţia are doar o victorie în 90 de minute, 4-1 cu Canada, remizând cu Maroc şi Belgia, înainte de a trece de Japonia la loviturile de departajare (considerat meci egal).
  • Croaţia a câştigat toate meciurile care au avut lovituri de departajare la Cupa Mondială, învingând Danemarca (optimi), Rusia (sferturi) în 2018, Japonia (optimi) şi Brazilia (sferturi) în 2022, condusă de inepuizabilul Luka Modric (37 ani).