Țara Galilor a pierdut cu Iranul la Mondial, dar Gareth Bale a stabilit încă o performanță istorică!

Gareth Bale Campionatul Mondial din Qatar Iran record Tara Galilor CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 25 Noiembrie 2022, 18:32
Data actualizarii: Vineri 25 Noiembrie 2022, 18:32

Galezii au fost învinși cu 2-0, după ce iranienii au înscris ambele goluri în minutele de prelungire.

Gareth Bale, titular vineri în partida dintre selecţionatele Ţării Galilor şi Iranului, scor 0-2, din cadrul Grupei B a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, a stabilit un nou record de selecţii în naţionala ţării sale, al cărei tricou l-a îmbrăcat pentru a 110-a oară, scrie EFE.

Atacantul echipei Los Angeles FC l-a depăşit cu această ocazie pe fundaşul Chris Gunter, care face la rândul său parte din lotul galez la turneul final din Qatar, fiind rezervă la meciul cu iranienii.

Gareth Bale, record de selecții și de goluri la naționala Țării Galilor

Următorul jucător în activitate pe lista internaţionalilor galezi cu cele mai multe selecţii este Ramsey (77), titular la rândul său împotriva Iranului.

Pe lângă faptul că a îmbrăcat de cele mai multe ori tricoul "dragonilor", Gareth Bale este şi cel mai prolific marcator din istoria Ţării Galilor, cu 41 de goluri.

Următorul pe această listă este fostul atacant al lui FC Liverpool, Ian Rush, cu 28 de goluri.