LIVE BLOG CM 2022 | SUA - Țara Galilor 1-1! Gareth Bale a restabilit egalitatea! După o primă repriză ratată, galezii au revenit în a doua și au fost aproape să întoarcă meciul

Live text: SUA - Tara Galilor
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 21 Noiembrie 2022, 23:05
Data actualizarii: Luni 21 Noiembrie 2022, 23:02

SUA și Țara Galilor debutează la Campionatul Mondial din Qatar, confruntarea dintre cele două țări urmând să aibă loc de la ora 21:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Cartonas galben

Turner iese fenomenal să lovească o minge cu capul, pentru a bloca o șansă mare de gol a Țării Galilor. Balonul ajunge în cele din urmă la Gareth Bale care se pregătește să șuteze, însă este faultat decisiv, de Acosta. Ocazie mare pentru galezi.

MIN '82
Gol

GOOOOOOL Țara Galilor! Gareth Bale nu-i oferă nicio șansă lui Matt Turner și restabilește egalitatea pe final pentru naționala sa. Goalkeeperul galezilor a încercat să șteargă mingea, dar Bale a trimis un șut mult prea puternic.

1-1
MIN '90
Fault

Este penalty pentru Țara Galilor! Efortul „dragonilor” ajunge într-un final la o lovitură de la 11 metri. Naționala lui Robert Page poate fi decisivă pe ultima sută de metri cu americanii. Gareth Bale va fi executantul

MIN '79
Schimbare

Selecționerul Țărilor de Jos, Robert Page, mizează tot în ultimele minute! Îl scoate pe Neco Williams de pe teren și îl introduce pe omul de atac Brennan Johnson, pentru ultimele 20 de minute.

MIN '65
Ratare

Ocazie monumentală a lui Ben Davies! Galezul reia superb cu capul, însă mingea este pe direcția lui Turner care are un reflex bun și boxează balonul în afara terenului. Țara Galilor beneficiază de un corner. „Dragonii” îl execută repede, Moore se înalță și încearcă să reia în plasă, dar lovitura trece razant de bara transversală, iar galezii ratează o nouă șansă de a restabili egalitatea. În partea a doua, Țara Galilor este naționala mai periculoasă.

MIN '60
Ratare

Roberts primește mingea în partea dreaptă, ridică privirea și centrează puternic. Zimmerman s-a înălțat excelent și a respins balonul din fața lui Matt Turner, iar americanii au răsuflat ușurați. Cel puțin pentru moment. Roberts primește încă odată în banda din dreapta și bagă vârful sub minge, însă de data aceasta, americanii taie atacul galezilor, care în această repriză par mult mai bine aventurați spre poarta adversă.

Gol

GOOOOL Statele Unite! A venit golul pentru americani, în sfârșit! Timothy Weah primește o pasă pe poziție viitoare și îl învinge fără nicio problemă pe Hennessey care a ieșit din poartă, a încercat să blocheze, însă fără succes în cele din urmă. Motiv de bucurie pe banca naționalei de peste ocean. Stadionul Ahmad bin Ali din Al Rayyan „erupe”, fanii Statelor Unite și-au făcut simțită prezența în tribune.

1-0
MIN '19
Ratare

McKennie și Weah combină în partea dreaptă, în cele din urmă mingea ajunge în banda stângă, acolo unde Pulisic încearcă o trecere în sprint pe lângă Mepham. Dar, defensiva Țării Galilor este pe fază și reușesc să intercepteze balonul și să stingă faza. În urmă cu câteva minute, Daniel James era singur în față, făcând pressing. Americanii rămân și în primele 20 de minute jucătorii mai periculoși, mai constanți, cu mingea mai mult la picior.

MIN '10
Ratare

Ocazii monumentale pentru Statele Unite în doar câteva secunde! Rodon (Țara Galilor) a fost deosebit de aproape de un autogol, iar Sargent a reluat cu capul fulgerător, însă balonul a trecut pe lângă poartă. Americanii rămân în față și sufocă defensiva adversă. Gareth Bale încă nu a atins mingea.

MIN '7
Sut

Potrivit FlashScore, posesia Statelor Unite este de 75%. Țara Galilor (25%) a ieșit doar o singură dată din propria jumătate de colț, atunci când Neco Williams a bătut un aut și l-a lansat pe Daniel James. Mingea se plimbă mult pe la americani, iar Pulisic coboară mult să ajute la construcție.

MIN '1
Inceput

Partida începe acum.

21-11-2022 17:35

SUA - Țara Galilor, echipe probabile

Pe site-ul oficial al FIFA au fost publicate echipele probabile pentru partida dintre SUA și Țara Galilor.

USA:

Turner - Dest, Ream, Zimmerman, Robinson - McKennie, Adams, Musah - Pulisic, Weah, Sargent

Țara Galilor:

Hennessey - Mepham, Rodon, Davies - Roberts, Ampadu, Ramsey, Williams - Wilson, Bale, James

Cele două reprezentative naționale fac parte din Grupa B a competiției, alături de Anglia și Iran, care au jucat în primul meci al zilei.

Majoritatea jucătorilor formației antrenată de Gregg Berhatler evoluează în Europa, vedetele grupului fiind Christian Pulisic (Chelsea), Giovanni Reyna (Borussia Dortmund) și Weston McKennie (Juventus).

De cealaltă parte, starul incontestabil al echipei este Gareth Bale (Los Angeles FC), Aaron Ramsey (Nice) și Brennan Johnson (Nottingham Forrest) fiind alte nume importante ale echipei.

Ultimul meci dintre cele două echipe a avut loc într-un amical disputat în 2020 care s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

GRUPA B: Anglia, Iran, SUA, Țara Galilor