VIDEO Mielușei în lume, zmei pe continent! Cea mai controversată națională e în finala Cupei Asiei, după un meci de 108 minute

Qatar cupa asiei Iran Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 20:27
Data actualizarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 20:26

După ce Iordania a eliminat favorita Cupei Asiei și s-a calificat în finală, astăzi s-a decis a doua reprezentativă care merge în ultimul act.

Qatar a trecut de Iran, scor 3-2, și va juca pentru trofeu sâmbătă, pe stadionul Lusail. Qatarezii sunt deținătorii la zi ai trofeului. În 2019, la turneul din Emiratele Arabe Unite, Qatar a spulberat tot și a încheiat competiția cu un golaveraj de 19-1!

Qatar învinge dramatic Iran și va juca finala Cupei Asiei

Qatarezii au supraviețuit semifinalei cu Iran, de la Doha, la capătul unui meci care a fost prelungit cu 18 minute! Iranul a deschis scorul în minutul 4, prin Azmoun, dar Qatar a întors rezultatul până la pauză. Jassem Gaber, în minutul 17, și Akram Afif, cu un golazo reușit cu două minute înainte de finalul primei reprize, au făcut 2-1 pentru Qatar.

Iran a egalat prin Alireza Jahanbakhsh, în minutul 51, după un penalty acordat pentru un henț al unui apărător qatarez. Naționala țării gazdă a marcat golul victoriei în minutul 82, prin Almoez Ali.

Rămași în 10 după eliminarea lui Khalilzadeh, din minutul 90+3, iranienii au forțat egalarea cu portarul în careul advers și au lovit bara în minutul 90+14!

Cine antrenează Qatarul și ce vedete au arabii

Qatar este antrenată de spaniolul Tintín Márquez, un catalan care în trecut a pregătit echipe precum Espanyol, Castellón, Eupen sau Sint-Truiden. Ibericul a preluat naționala din Golf în decembrie 2023, de la portughezul Carlos Queiroz.

În lotul Qatarului nu se regăsesc decât jucători care evoluează în campionatul intern! Cei mai mulți sunt de la Al-Sadd, care dă inclusiv doi dintre cei portari ai lotului. Marile vedete sunt mijlocașul ofensiv Akram Afif (27 de ani, fost la Sevilla și Eupen) și atacantul Almoez Ali (27 de ani, trecut pe la LASK Linz și Eupen). Ambii au origini străine: Afif are părinți din Yemen, iar Ali din Sudan.

Qatar, organizatoare a Mondialului din 2022, a pierdut toate meciurile la cea mai importantă competiție internațională: 0-2 cu Ecuador, 1-3 cu Senegal și 0-2 cu Olanda.