Campionatul Mondial din Qatar faza grupelor grupele de la CM 2022 Qatar CM 2022

Grupele de la CM 2022: primele echipe calificate în optimi + meciurile, rezultatele și clasamentele de la turneul final din Qatar!

Campionatul Mondial se joacă între 20 noiembrie și 18 decembrie 2022. Cele 32 de echipe sunt împărțite în 8 grupe, de unde se califică în optimile de finală primele două clasate.

SPORT.RO
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 19:29
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 19:24

Turneul final al Campionatului Mondial din Qatar se dispută între 20 noiembrie și 18 decembrie 2022. Cele 32 de participante au fost împărțite în opt grupe, de unde se califică în optimile de finală primele două clasate.

Vezi și loturile echipelor naționale de la CM 2022 și programul pe zile și ore al meciurilor de la turneul final din Qatar.

Rezultate și clasamente:

GRUPA A: Ecuador, Olanda, Qatar, Senegal

Duminică 20 noiembrie

Qatar - Ecuador 0-2 (AICI desfășurarea partidei)

Luni 21 noiembrie

Senegal - Olanda 0-2 (AICI desfășurarea partidei)

Vineri 25 noiembrie

Qatar - Senegal 1-3 (AICI desfășurarea partidei)

Olanda - Ecuador 1-1 (AICI desfășurarea partidei)

Marţi 29 noiembrie

Olanda - Qatar 2-0 (AICI desfășurarea partidei)

Ecuador - Senegal 1-2 (AICI desfășurarea partidei)

Clasament

1. OLANDA 7 puncte (calificată în optimi)

2. SENEGAL 6  puncte (calificată în optimi)

3. Ecuador 4 puncte

4. Qatar 0 puncte

GRUPA B: Anglia, Iran, SUA, Țara Galilor

Luni 21 noiembrie

Anglia - Iran 6-2 (AICI desfășurarea partidei)

SUA - Ţara Galilor 1-1 (AICI desfășurarea partidei)

Vineri 25 noiembrie

Ţara Galilor - Iran 0-2 (AICI desfășurarea partidei)

Anglia - SUA 0-0 (AICI desfășurarea partidei)

Marţi 29 noiembrie

Ţara Galilor - Anglia 0-3 (AICI desfășurarea partidei)

Iran - SUA 0-1 (AICI desfășurarea partidei)

Clasament

1. ANGLIA 7 puncte (calificată în optimi)

2. SUA 5 puncte (calificată în optimi) 

3. Iran 3 puncte

4. Țara Galilor 1 punct

GRUPA C: Argentina, Mexic, Polonia, Arabia Saudită

Marţi 22 noiembrie

Argentina - Arabia Saudită 1-2 (AICI desfășurarea partidei

Mexic - Polonia 0-0 (AICI desfășurare partidei)

Sâmbătă 26 noiembrie

Polonia - Arabia Saudită 2-0 (AICI desfășurarea meciului)

Argentina - Mexic 2-0 (AICI desfășurarea meciului)

Miercuri 30 noiembrie

Polonia - Argentina 0-2 (AICI desfășurarea meciului)

Arabia Saudită - Mexic 1-2 (AICI desfășurarea meciului)

Clasament

1. ARGENTINA 6 puncte (calificată în optimi)

2. POLONIA 4 puncte (calificată în optimi)

3. Mexic 4 puncte

4. Arabia Saudită 3 punct

GRUPA D: Australia, Danemarca, Franța, Tunisia 

Marţi 22 noiembrie

Danemarca - Tunisia 0-0 (AICI desfășurarea partidei)

Franţa - Australia 4-1 (AICI desfășurarea partidei)

Sâmbătă 26 noiembrie

Tunisia - Australia 0-1 (AlCI desfășurarea partidei)

Franţa - Danemarca 2-1 (AICI desfășurarea meciului)

Miercuri 30 noiembrie

Australia - Danemarca 1-0 (AICI desfășurarea meciului)

Tunisia - Franţa 1-0 (AICI desfășurarea meciului)

Clasament

1. FRANȚA 6 puncte (calificată în optimi)

2. AUSTRALIA 6 puncte (calificată în optimi)

3. Tunisia 4 punct

4. Danemarca 1 punct

 

GRUPA E: Costa Rica, Germania, Japonia, Spania

Miercuri 23 noiembrie

Germania - Japonia 1-2 (AICI desfășurarea partidei)

Spania - Costa Rica 7-0 (AICI desfășurarea partidei)

Duminică 27 noiembrie

Japonia - Costa Rica 0-1 (AICI desfășurarea meciului)

Spania - Germania 1-1 (AICI desfășurarea meciului)

Joi 1 decembrie

Japonia - Spania 2-1 (AICI desfășurarea meciului)

Costa Rica - Germania 2-4 (AICI desfășurarea meciului)

Clasament

1. JAPONIA 6 puncte (calificată în optimi)

2. SPANIA 4 puncte (calificată în optimi)

3. Germania 4 puncte

4. Costa Rica 1 punct

GRUPA F: Belgia, Canada, Croația, Maroc

Miercuri 23 noiembrie

Maroc - Croaţia 0-0 (AICI desfășurarea partidei)

Belgia - Canada 1-0 (AICI desfășurarea partidei)

Duminică 27 noiembrie

Belgia - Maroc 0-2 (AICI desfășurarea partidei)

Croaţia - Canada 4-1 (AICI desfășurarea partidei)

Joi 1 decembrie

Croaţia - Belgia 0-0 (AICI desfășurarea partidei)

Canada - Maroc 1-2 (AICI desfășurarea partidei)

Clasament

1. MAROC 7 puncte (calificată în optimi)

2. CROAȚIA 5 puncte (calificată în optimi)

3. Belgia 4 puncte

4. Canada 0 puncte

GRUPA G: Brazilia, Camerun, Serbia, Elveția

Joi 24 noiembrie

Elveţia - Camerun 1-0 (AICI desfășurarea partidei)

Brazilia - Serbia 2-0 (AICI desfășurarea partidei)

Luni 28 noiembrie

Camerun - Serbia 3-3 (AICI desfășurarea partidei)

Brazilia - Elveţia 1-0 (AICI desfășurarea partidei)

Vineri 2 decembrie

Serbia - Elveţia 2-3 (AICI desfășurarea partidei)

Camerun - Brazilia 1-0 (AICI desfășurarea partidei)

Clasament

1. BRAZILIA 6 puncte (calificată în optimi)

2. ELVEȚIA 6 puncte (calificată în optimi)

3. Camerun 4 puncte

4. Serbia 1 punct

GRUPA H: Ghana, Portugalia, Coreea de Sud, Uruguay

Joi 24 noiembrie

Uruguay - Coreea de Sud 0-0 (AICI desfășurarea partidei)

Portugalia - Ghana 3-2 (AICI desfășurarea partidei) 

Luni 28 noiembrie

Coreea de Sud - Ghana 2-3 (AICI desfășurarea partidei)

Portugalia - Uruguay 2-0 (AICI desfășurarea partidei)

Vineri 2 decembrie

Ghana - Uruguay 0-2 (AICI desfășurarea partidei)

Coreea de Sud - Portugalia 2-1 (AICI desfășurarea partidei)

Clasament

1. PORTUGALIA 6 puncte (calificată în optimi)

2. COREEA DE SUD 4 puncte (calificată în optimi)

3. Uruguay 4 puncte

4. Ghana 1 punct

Modifică setările cookies