VIDEO Cupa Mondială de rugby 2023 | Argentina - Noua Zeelandă, prima semifinală a competiției

Cupa Mondiala 2023 Argentina Cupa Mondiala rugby semifinale cupa mondiala rugby Tara Galilor Rugby
Data publicarii: Sambata 14 Octombrie 2023, 23:59
Data actualizarii: Duminica 15 Octombrie 2023, 00:06

Selecţionata Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de rugby, după ce a reuşit să învingă cu scorul de 29-17 naţionala Ţării Galilor, în primul meci din sferturile de finală.

UPDATE 23:50 | Noua Zeelandă este a doua echipă calificată în semifinalele de la Cupa Mondială de rugby. Reprezentativa All Blacks a obținut o victorie spectaculoasă în fața Irlandei, scor 28-24, după ce la pauză diferența era doar de un punct, 18-17.

"Pumele" ajung astfel pentru a treia oară în istoria lor în această fază a competiției, după ce au mai reuşit această performanţă la ediţiile din 2007 şi 2015.

În faţa a 67.000 de spectatori, meciul de pe Stade Velodrome a fost unul extrem de echilibrat, argentinienii asigurându-şi victoria graţie eseurilor reuşite în finalul reprizei secunde de Joel Sclavi şi Nicolas Sanchez, după ce galezii au condus cu 10-6 la pauză şi apoi cu 17-12, până în minutul 68.

Înaintea startului jocului de la Marsilia s-a păstrat un minut de reculegere pentru "toate victimele terorismului", după ce un profesor a fost înjunghiat mortal de un tânăr radicalizat, vineri, în faţa unui liceu din oraşul Arras.

Arbitrul, schimbat după un sfert de oră

În minutul 16, arbitrul sud-african Jaco Peyper a suferit o accidentare la glezna dreaptă şi a fost nevoit să părăsească terenul, rolul de conducător al meciului fiind preluat de arbitrul de tuşă englez Karl Dickson.

Argentina urmează să înfrunte în semifinale câştigătoarea partidei dintre Noua Zeelandă şi Irlanda, programată sâmbătă seara.