Recordul negativ stabilit de Franța în prima repriză a finalei cu Argentina, de la Campionatul Mondial din Qatar

Franta Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 finala campionat mondial CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 18:33
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 18:55

Argentina - Franța a fost finala Campionatului Mondial din Qatar.

Campioana mondială en-titre a avut un debut de partidă foarte slab, iar în prima repriză nu a reușit să presteze un joc la nivelul așteptărilor.

La pauză Argentina conducea cu scorul de 2-0 datorită reușitelor lui Lionel Messi și Angel Di Maria, iar Franța avea o statistică dezastruoasă de partea ei.

Potrivit informațiilor oferite de publicația L'Equipe, Franța nu a reușit să finalizeze nicio acțiune în prima parte a meciului, fiind un record negativ în finalele de Campionat Mondial, din 1966 până în prezent, de când se fac astfel de statistici.

Semnul lui Lionel Messi către Kylian Mbappe

Înainte ca partida să înceapă, Lionel Messi nu a rămas indiferent când și-a văzut colegul din ofensiva celor de la PSG. Fotoreporterii l-au surprins pe starul argentinian făcându-i un semn subtil cu ochiul lui Kylian Mbappe, după intonarea celor două imnuri.